• Diğer

Dünya

Roketle Vurulana Kadar Tedavi Etmeye Devam

Suriyeli doktor Hamza el Hatim savaşın parçaladığı Halep’te hastane koşullarını ve tedavi zorluklarını anlattı.

Roketle Vurulana Kadar Tedavi Etmeye Devam

18 Mayıs 2015 16:11
-A

+A

Suriyeli Çocuk HastanedeMuhaliflerin ve rejim güçlerinin arasında kaldıklarını söyleyen doktor Hatib “yaşlısıyla ve genciyle bölgeyi terk edemeyen insanların yardımlarını koşuyoruz ama tedavilermiz genelde düzensiz olduğu için pek etkili olmuyor” diyerek “Kanser hastalarımız var ama elimizde kanserle mücadele edebilecek ilaçları hiç yok” dedi.
 
Savaştan önce 2,2 milyon nüfusa sahip olan şehir şimdi sadece 250.000 sivile ev sahipliği yapıyor. Dr. Hatib’in anlattıklarına göre mahalleler hemen hemen hergün bombalanıyor ve onlarca yaralı tedavi için hastanelere taşınıyor. Gerekçi teçhizatların ve ilaçların olmamasından dolayı çok zor anlar yaşadıklarını anlatan Dr. Hatib birçok hastane kapalı olduğu için zor şartlar altında gelenlere hizmet etmeye çalışıyor diyor.
 
Savaşın ilk patlak verdiği yıllarda henüz tıp fakultesi öğrencisi olduğunu söyleyen Hatib “Okulu tam olarak bitiremedim ama insanlra yardımcı olabilmek için Halep’teki bu serbest bölgeye geldim” diyor.
 
Hatib bölgede hizmet verebilen iki hastanenin tek doktoru. Şuan ellerinde bulunan malzemeleri çeşitli uluslararası kuruluşlardan temin ediyorlar. Savaşından başından beri dört farklı hastanede hizmet vermiş. Bu hastanelerin iki tanesi Baas rejimi tarafından bombalanarak yok edilmiş.
 
O Esed rejiminin neden hastaneleri hedef aldığını anlamadığını soruyor ve “Neden rejim çocukları öldürüyor? Neden kimyasal silahlar kullanarak sivilleri hedef alıyor? diyerek derdini dile getiriyor.
 
Hergün yüzyüze geldiği tehlikelere rağmen kıt kaynaklarla hizmet etmeye devam edeceğini açıklayan Hatib insanları asla terk etmeyeceğini söyleyerek “Belki bir roket gelip hastaneyi yok edebilir ama o zaman kadar biz hastaları tedavi etmeye çalışacağız” dedi.

SÜTUN HABER
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV