• Diğer

Yazar

uzakulkem@windowslive.com

5 makale bulunmakatadır

Savaş ve Yoksulluk Çocukları Büyütür

01:09 - 7 Mart 2014

+A

-A

Bir çocuk düşünün...
Üşümüş, korkmuş, en değerli varlıklarını kaybetmiş,
hayatı elinden saniyeler içinde alınmış...
 
Savaşın en acı yüzü açlıkla boğuşan Suriye'de bir parça ekmeği 5 çocuğun bölüştüğü videoyu hepiniz seyretmişsinizdir. (1)
Suriyeli çocuklar en acı günlerinde paylaşmayı bilirken, bulabildiği en küçük ekmeği bile bölüşürlerken, nedir bizi bu kadar umarsız yapan?
Paylaşmaktan mı imtina ediyoruz yoksa korkuyor muyuz eksilir diye...
Düşenin halinden düşünce mi anlayacağız? 
Gündemin yoğun olduğu bu günlerde Suriye'deki savaş önemini yitiriyor olmalı ki, haber sitelerinde ve TV kanallarında daha az yayınlanmaya başladı.
3 senedir devam eden zulüm de, hem Türkiye'de hem de Suriye'de yaşanan trajediler de kanıksanmaya başlandı.
 
Evet, gerek bireysel çabalarla gerekse STK'lar ellerinden geleni yapmaya çalışıyor fakat ulaşılamayan o kadar çok ihtiyaç sahibi var ki... 
 
Hayatın en ağır yükü de tabi yine çocukların sırtında. Çünkü onlar -biz büyükler anlamasak bile- içinde bulundukları ortamı daha çok dert ediyor ve çıkar bir yol arıyorlar.
Caddelerde Suriyeli çocuklar tablalarıyla simit satıp aileleri için 3-5 lira kazanabilmenin derdinde. Onların olmaları gereken yer, oyun alanları, ders sıraları değil miydi?
 
Bunun yanı sıra bulabildikleri her işte çalışmaya gayret eden ama hakkı verilmeyen Suriyeliler de var. Nasıl ki fırsattan istifade en köhne evlerini fahiş fiyatlarla kiralayan ev sahipleri varsa, fazla ücret vermemek için Suriyeli işçi çalıştıran iş verenler de var. 
En yakınlarımdan duyduğum bu üzücü vakalarda, merhamatten yoksun bu işverenler "nasılsa dilimizden de anlamıyorlar" diye sürekli rencide edici bir şekilde muamele edip, hiç oturtmaksızın çalıştırıyorlar. 
 
Bırakın az ücreti, Adana'da portakal bahçelerinde günlerce sabahın erken vakitlerinden akşamın karanlığına kadar Suriyelileri çalıştırıp, ücretlerini vermeden sırra kadem basan vicdansızlar da var.

Şimdi kendimize soralım,
 
Ölen onların bedeni iken bizim vicdanlarımız mı? 


1) http://www.sutunhaber.com/video/bes-cocuk-bir-parca-ekmekle-doymaya-calisti/

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Metin DOĞRUYOL 9 Mart 2014 16:58

Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı şehrimizde sosyal yapıda da ciddi değişiklikler oluyor. Çoğu işçi olarak çalışan Suriyeliler şimdilerde kendi iş yerlerini açmaya başladı. Tabelalarda Arapça yazılar görmeye başladık. Kendi ekmeklerini helal yoldan kazanabilmenin çabasında olan insanları görünce tebrik ediyorum ve mutlu oluyorum. Bunun dışında imkanları müsait olmadığı için bir yerlerde çalışmak zorunda kalanların haklarını vermeyenler ahiret gününde çok çetin bir azaba muhatap olacaklar. Rabbim düşmeden düşenin derdinden anlayan ve her daim onlara yardım etmek için çaba gösteren kullarının sayısını arttırsın. Bizleri de onların yardımcıları etsin. Amin.

Cevapla
ceylan karacaoğlu 9 Mart 2014 16:29

elinde sıkıca tuttuğun ekmek yüreğimi yakıp kavurur be çocuk..bizlerede uzatsana bir lokma vijdan, utanç... hastalanmış yüreklerimiz senide unutur be çocuk.. beni/bizleri affet hesap çok zor...çok zor be çocuk...

Cevapla
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV