• Diğer

Yazar

uzakulkem@windowslive.com

5 makale bulunmakatadır

İktidar Rüzgarıyla Değişenler...

20:34 - 21 Ağustos 2015

+A

-A

90'lı yıllarda şimdilerde hükümet yanlısı olan ama o zamanlar Müslümanların elinden düşürmediği ve neredeyse her Müslümanın evine-işyerine gelen bir gazete bize de gelirdi. Hatta dağıtıcı abimizi meşhur bir direnişçiye benzetir, kendi içimde bir direnişçiye benzeyen birini görmenin mutluluğunu yaşardım.


Ve o gazetede o zamanlar Ortadoğu haberlerini yazan gazetecinin haberlerini sıkı takip eder, özenle keser saklardım. (Şimdi ise bugün ne yazdı sinirlerimizi zıplatacak diye bakıyorum.) Her gün gazeteyi alır, ilk önce Ortadoğu haberlerine sonra da başörtüsü haberlerine bakardım. İmam Hatib’li ablaların örtü direnişi o günler de en az silahlı direnişler kadar önem teşkil ederdi.

Gençliğimin ilk yılları o gazete ve bize direnişi sevdiren ağabeylerimizle geçti.
O sıralarda ezgici ağabeylerimizde vardı. Sabah-akşam onları dinler, kendimizi zinde tutmaya çalışırdık.

Kurslarda ablalarımız da vardı. Bir yandan örtü direnişini verirken bir yandan ilim öğrenmeye/öğretmeye çalışan, eylem-program  hazırlığından da geri durmayan ablalarımız…

Sonra…

Hükümetler yenilendi, örtü sıkıntıları her geçen gün biraz daha geçti.
Ablalarımızın ilk önce yeni hükümetin gelmesinden dolayı ortamına göre düşünceleri değişmeye başladı. Çünkü yeni gelen liderleri kurtuluş olarak görüyorlardı bir çokları gibi… Sonra tüm bedenlerini saran örtüleri küçüldükçe küçüldü. Kimisini dış kıyafetinin epeyce değişmiş gördüğüm de oldu, kimisinde de farklı değişimler…

Abilerimiz de aynı ablalarımız gibi, bize öğrettikleri direniş ruhundan çok farklı olarak başkalarının ağızlarından konuşur olmuşlardı. Bize direniş diyarlarını taşıyan gazetecilerimiz, kendimize örnek aldığımız ablalarımız, ezgileriyle kuvvet bulduğumuz ağabeylerimizden eser kalmamıştı. Artık onlar yazıp seslendirdikleri bizi coşturmuyor, diyar diyar dolaştırmıyor aksine kızdırıyordu.

Ablalarımıza şimdi sorsak, önemli olan dış örtü değil, kafadaymış diyecekler. Abilerimize sorsak, bugün bunu gerektiriyor diyecekler.

Sahi Peygamberimizde ortamına göre değiştirmiş, değişmiş miydi?

….Neyse…

Gün geldi, bize direnişi sevdirenler bugün cihadı karalayıp Mücahidleri ve onları sevenleri İsrail-ABD ajanlığıyla suçladı. Zamanla İslam düşmanlarının ağzına sakız olmuş, gülünç duruma düşmüştük. “Eskinin mücahidleri, şimdinin müteahhitleri”.
Onların yetiştirdikleri de her konuda uzman kesildi başımıza. O gün direniş için haykıranlar, bugün "o direnişi" kambur olarak görmeye başladı.

Ümmetin maslahatı diye hepsi teker teker saf değiştirmişlerdi. Onlara göre durum bunu gerektiriyordu.

Ve zamanla değişimler tavizleri beraberinde getirdi. Uğruna ne zulümler çekilen örtünün içi boşaltıldı, direniş basitleştirildi. Her ikisi de dünyevi menfaatlere feda edilip, para kapısı hale geldi.

NEDEN BÖYLE OLDUK?

Değişimlerin sebebi ise, bana kızacaklar biliyorum ama “rahatlık”.
Kurtuluşumuzmuş gibi gösterilen liderler, herkesin ağzına birer parmak bal çaldı. Herkese istediğinden biraz biraz verdi. Sonuç olarak da bu duruma geldik.
Ve biz şunu üzülerek öğrendik ki, insan zor zamanlarda davasına sahip çıkıyor ama rahatlığı bulunca davasına sahip çıkamıyor.

Rahatlık ve ferah yaşam tavizleri doğurdu ve böylelikle saflarda değişim başladı.

İnsanoğlu biraz ferahı ve maddi gücü görünce hemen yalpalamaya başlıyor. Şeytan da boş durmuyor, işliyor ilmek ilmek…

Vel hasılı; el birliği ile değiştiler, değiştirildiler, değiştirdiler.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Resul Ertaş 19 Mart 2016 19:16

aplam senin göremedi in mücadele devam ediyor tevhit ve küfür mücadelesi kıyametekadardevam edecek rusya süriyeden niye cekiliyor şehmus gök adem başpınarı biraz takip et

Cevapla
Amed 11 Aralık 2015 02:30

Amed ben eskiden 5 vakit namaz kılar size yapılan bu zulümlere en set tepkiyi verirdim. Ancak bugünkü işid vb örgütler ile akp gibi siyasi partiler sayesinde gözüm açıldı. Kuranin maalini baştan aşağı okudum bunun Allah tarafından yazıldığına inanmama başladım. Cesaretin varsa yayınla bunu.

Cevapla
ismi lazim degil 21 Kasım 2015 16:13

Editör: İsmi lazım olmayanın kendide lazım değil.

Cevapla
recep zeyrek 24 Ekim 2015 02:33

nesibe bacı. işte bu yüzde şunu diyoru, müslümanlıkla islam aynı şeydeğil. hz mumamed yaşadıgı dinle bugün müslümanların yaşadıgı bir olmadıgı gibi. allah kuranda peygambere şunudiyor tekbaşınada olsan emrulundugun gibi dostdoğru olbende bunu yaşıyorum inşallah .inşallah bu yaşamımla insanlara örnek olmaya çalışıyorum. bundan başka elimden bir şey gelmiyor. bugüne kadar beni dinleyen kimsede cıkmadı. inş ölene kadarda bu yoldan ayrılmayacam. ve şunuda eklemek istiyorum peygamberleri sevmek onlarğibi konuşmek değildir, onlargibi yaşamaktır.

Cevapla
recep zeyrek 24 Ekim 2015 02:20

257-Allah, iman edenlerin velisi dir. Onları karanlıklardan nura çıkarır; inkar edenlerin velileri ise sınırtanımazlardır. Onları nurdan karanlıklara çıkarırlar. İşte onlar, ateşin halkıdırlar, onda süresiz kalacaklardır. kaynak.:el kuran. yine allah başka bir ayetinde şöyle buyurur. 2- Sizi yaratan O'dur; buna rağmen sizden kiminiz kafirdir, kiminiz mümin, Allah yaptıklarınızı görendir (tebagun) müslümanlık, yahudilik, hiristiyanlık birbirinden cok faklı degiller. neden derseniz ücüsüde kendi peygamberleri vefatından sonra türemiştir. allah katında din islamdır bunuda engüzel peygamberler ve onlara iman eden müminler yaşamıştır. kendini bir peygambere nisbet etmek için onungibi yaşamanlazım. tarihte bir müminin bir mümini öldürdüğünü duydunuzmu ..tek bir örnek vermeniz yeterlidir. ama bugün müslümanların hali ortada ..birbirlerini kırıp geciriyorlar. ve bana peygamberin şu hadisini hatırlatıyorlar. _benden sonra birbirinizin boynunu vuran kafirler olmayın

Cevapla
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV