• Diğer

Yazar

m52kucuk@hotmail.com

27 makale bulunmakatadır

Ey İnsanlar! Nereye Gidiyorsunuz?

Şanı yüce olan Allah kitabında şöyle buyurdu: “Bu Kur’an huzurdan kovulmuş şeytanın bir sözü değildir. (O kitap apaçık Allah’ın sözü olduğu ortadayken) öyleyse siz nereye gidiyorsunuz?” Tekvir Suresi, Ayet 25-26

11:51 - 14 Şubat 2015

+A

-A

Ayette bir soru var tüm insanlığa: "Nereye gidiyorsunuz?" Bu ayet aslında bize, her bireyin kendi vicdanında sorgulama yapmasının, gidişatını, yaşamın akışını eleştirel bir açıdan yoruma tabi tutmasının, yaptığı veya yapacağı her işe dikkat etmesinin, söylediği veya söyleyeceği her sözü incelemeye tabi tutmasının gerekliliğini beyan eden ilahi bir uyarıdır.

 

Zira hedefi olmayan bir yolcu hangi yola girerse girsin yolunu bulamaz ve kaybolmaya mahkûmdur. Hele de bunca düşünsel kirliliğin ağında ve sarmalında debelenip duran modern insanın daha yola koyulmadan işin başında bu soruyu kendisine sorması gerekir. Bu noktada hayat yolculuğunda sorulması gereken ilk soru 'Nereye gidiyorsun?' sorusu olmalıdır.

Gidilecek yer belirlenmeden tutulacak/girilecek hiç bir yol insanı hedefe ulaştıramaz. Aynen öyle de amaçlar tespit edilmedikçe ve niyet düzgün olmadıkça da yapılacak hiç bir düşünsel yolcuk da mutlulukla bitmeyecek ve insanı kurtuluşa götürmeyecektir. Nitekim Allah 'Kendini kınayan/eleştiriye tabi tutan nefse yemin eder! Nitekim ulu Allah buyurdu: “Kendini kınayan, pişmanlık duyan nefse yemin ederim ki diriltilip hesaba çekileceksiniz” Kıyame Suresi, Ayet 2

 

Bilineceği üzere her bilim dalının ortak bir parametresi, ortak bir felsefesi, ortak bir aklı vardır. Doğal olarak da doğru ve yanlışın sorgulanması da bu parametre çerçevesinde yapılmaktadır. Bu bağlamda felsefenin ortak bir parametresi, ortak bir aklı, dipten akan ortak bir kanaati yoktur. Bu nedenle felsefe doğrulanamaz, doğrulansa zaten felsefe olmaz. Zanna tabi olmaktan başka bir şey değildir felsefe... Zannın Allah katında asla hiçbir değeri yoktur.

 

Benzer şekilde kuşkusuz bir şeyi sorgularken elimizde evrensel yasalarla uyumlu, insanlığın dipten akan ortak aklında, ortak kanat ve vicdanında yer bulacak temel parametrelerimiz olmalıdır.

Elbette müminler için evrenin kozmik yasalarıyla uyumlu olan bu parametrelerin kaynağı Allah'ın kitabı Kur'andır. Bizler iman edenler olarak öyleyse yaşamımızın her kesitini kitap aynasına tutmalıyız. Onay alıyorsa yapmalı, almıyorsa terk etmeliyiz.

 

Öyleyse ey bilim/ilim adamları, ey doktorlar, ey işçiler, ey memurlar, ey başkanlar, ey Yahudiler, ey putperestler, ey Müslümanlar, ey Hıristiyanlar, ey Budistler, ey Kürtler, ey Türkler, ey Almanlar! Kısacası ey insanlar! Nereye gidiyorsunuz?

 

Sakın ola yaşamın akışına kendinizi bırakmayınız! Körü-körüne ataların izinden gitmeyiniz! Atalarınız yanlış yaptıysa veya şeytan onları saptırdıysa yine de mi halen onların peşinden gitmeye devam edeceksiniz?

Unutulmamalıdır ki aklı ve kalbi ikna edip secde ettirmeden kabul edilecek bir inanç sahibini asla fedakârlık yapmaya götüremez ve dahası böyle bir inanç küçük bir fırtına karşısında alabora olmaya mahkûmdur.

 

Tutkularınızın, alışkanlıklarınızın peşinden koşup istem ve arzularınızı ilahlaştırmayın! Körü-körüne hocalarınızı, âlimlerinizi taklit etmeyin! Allah nasıl ki her an bir yaratmada ise siz de ey insanlar her an kendinizi sorgulayın! Ey insanlar, ey âlimler, ey insanlık! Siz nereye gidiyorsunuz? 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV