• Diğer

Dünya

İranlı hackerler milyonlarca hesabı açığa çıkarmış

İranlı hackerlerların Telegram adlı mesajlaşma servisinde 15 milyon kullancının kimliklerini ortaya çıkardığı öğrenildi.

İranlı hackerler milyonlarca hesabı açığa çıkarmış

3 Ağustos 2016 14:50
-A

+A

İran'da milyonlarca kullancısı bulunan Telegram adlı iletişim programında 15 milyon kişinin kimliği İranlı hackerler tarafından ortaya çıkarıldı. Şifreli olarak girilebilen programdaki sızma, bugüne kadarki en büyük siber saldırı işlemi olarak görülüyor.
 
Middle East Eye'nin haberine göre, İran'da 20 milyon kişinin Telegram programını kullandığı ve çoğu gazeteci, aktivist ve diğer insanların iletişim güvenliğinin tehlikeye girdiği belirtiliyor. Öte yandan 'Twitter ve Facebook'un yasaklandığı İran'da siyasi yelpazenin içerisindeki çok önemli kişilerin de bu iletişim ağıyla haberleştiği belirtiliyor.
 
Telegram şifre merkezli programıyla uzun süredir İran'da en güvenilir iletişim ağı olduğunu öne sürüyordu.
Yaklaşık 100 milyon kullancısı olduğu tahmin edilen Telegram, Ortadoğu'da en fazla kullanılan iletişim ağlarından birisi.
 
"İRAN'DA HACKERLER ORDUSU VAR"
 
İranlı hackerlar siber dünyada daha fazla tartışılmaya başlandı. Dünyadaki ilk siber silahı, yıllar önce İran’ın gizli nükleer tesisinde kullanılmış ve tesisin beşte biri çalışamaz hale gelmişti. ABD istihbaratı tarafından özel olarak hazırlanan Stuxnet isimli virüsün yol açtığı hasarı tamir etmek, İran’a çok uzun zamana ve milyarlarca dolara mal olmuştu. Virüs, santrifüjlerin kapasitesinin üzerinde hızlı dönerek parçalanmasına ve tesise zarar vermesine neden olmuştu. ABD ile İran o dönemde, İran’ın nükleer silah geliştirme çabaları nedeniyle büyük gerginlik yaşıyor, ABD İran’a ağır yaptırımlar ve ticari ambargolar uyguluyordu. İran ise geliştirdiği silahla İsrail’i haritadan silme tehdidini savuruyordu. Ayrıca nükleer alanda çalışmalar yapan İran’lı mühendisler ve bilim insanları ardı ardına suikasta uğrayarak öldürülüyordu.
 
ABD’nin ve İsrail’in hacker saldırıları nedeniyle dijital güvenlik önlemlerini arttırmak zorunda kalan İran’ın şu anda dünyadaki en büyük hacker ordusuna sahip olduğu anlaşılıyor. Yaşanan saldırılar nedeniyle çok sayıda İranlı genç hackerın ülkenin siber ordusuna katılım için başvurduğu belirtiliyor.
 
Öte yandan Devrim Muhafızları altında yer alan siber güvenlik ordunun, 20 milyon dolarlık bütçeye sahip olduğu öne sürülüyor. Bu hacker ordusunun Stuxnet’in intikamını, 2011 ve 2013 arasında ABD finans kuruluşlarına karşı gerçekleştirilen 175 saldırıyı düzenlediği de biliniyor.
Geçtiğimiz günlerde İran’lı hackerların New York’taki bir barajın kontrolünü ele geçirerek bölgeyi uzun bir süre elektriksiz bıraktığı da ortaya çıkmıştı. Hackerlar ayrıca 2012 yılında ABD’nin müttefiki Suudi Arabistan’ın en büyük petrol şirketine saldırarak şirketin tüm iş süreçlerini yürüten 35 bin bilgisayarı kullanılamaz hale getirmişti.
 
Bu saldırı sonrasında petrol fiyatlarında çok keskin bir yükselme yaşandı. Ancak Orta Doğu’nun bu yalnız ülkesinin petrol fiyatları ile oynaması Çin’i de rahatsız etmesi nedeniyle, ülkenin petrol şirketlerine saldırıları durdurduğu düşünülüyor. Yine de İran, tek bir gerçek bomba atmadan dünya ekonomisi sadece bilgisayar başından çökertebileceğine dair mesajını dünyaya başarıyla ulaştırmış bulunuyor. Ambargoların kalkmasının ardından İran’ın dijital saldırıları da durdu ancak ABD ve Avrupa şimdi bu dev hacker ordusuna karşı nasıl önlem alabileceklerini tartışıyorlar.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV