• Diğer

Dünya

Zevahiri'den 3 Mesaj Birden

El Kaide’nin medya kolu Es Sahab Medya Şeyh Eymen Zevahiri’ye ait 3 yeni mesaj yayınladı.

Zevahiri'den 3 Mesaj Birden

15 Ocak 2016 09:48
-A

+A

Şeyh Zevahiri’ye ait mesajlardan ikisi ses kaydı, diğeri ise 7 sayfalık bir bildiri. Zevahiri’nin mesajları internet üzerinden paylaşıldı.
 
‘Mücahidlerin katili Suud’ başlıklı ilk mesaj 7 dakikalık ses kaydından oluşuyor. Suudi gençleri hükümete karşı kıyam etmeye çağıran Zevahiri, Suudi yönetiminin 40’ın üzerindeki tutsağı infaz etmesini eleştirdi.
 
Suudi Arabistan’da idam edilenler arasındaki Şii lider Nimr El Nimr’den de söz eden Şeyh Zevahiri, El Nimr’in Amerika ve Haçlılara hizmet ettiğini belirtti. 
 
Zevahiri idam edilen ve aralarında El Kaide üyeleri de bulunan 40’ın üzerindeki diğer tutsaklardan söz ederken onların Mücahitler olduğunu vurguladı.
 
İdam edilenlerden bazıları 2003 yılında Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen ve yabancı unsurları hedef alan saldırılardan sorumlu tutuluyor.
 
Zevahiri’nin mesajında Şeyh Enver El Evlaki’nin konuştuğu kısa bir videoya da yer verilmiş.

ABD uçakları tarafından vurularak yaşamını yitiren Evlaki, söz konusu konuşmasında Suudi Hükümetine karşı ulaşılacak şehadetin öneminden söz ediyor.
 
Şeyh Enver El Evlaki bu konuşmasında ‘şehadet bir ağaç gibidir, meyveler onun üzerinde yetişir ve sonra olgunlaşır, bunun ardından bu meyvelerin hasat zamanı gelir. Bu durum kendine has mevsimlerde vuku bulur. İşte bu Allah’ın kullarının şehadete ulaşacakları safhaya gelinceye kadar içerisinden geçtikleri durum gibidir’ dedi.
 
Evlaki’nin konuşması şu sözlerle son buldu: Binaenaleyh Arap Yarımadasındaki şehadet ağacı meyve vermiştir ve hasat zamanı gelmiştir böylece Allah onların arasından şehitler edinmiştir.
 
El Kaide’nin en önemli iki kolu Arap Yarımadasındaki El Kaide ve İslami Mağrib El Kaidesi de Pazar günü ortak açıklama yayınlayarak Suudi Arabistan’ın infazlarını eleştirmişti.
 
Eymen Zevahirinin ikinci ses kaydı ise ‘İslam Baharı’ serisinin yeni bölümü olarak yayınlandı. El Kaide lideri Zevahiri bu konuşmasında özellikle güney Asya ülkelerinin, Endonezya, Malezya ve Filipinler’in üzerinde duruyor.
 
Zevahiri, bu Asya ülkelerinin dünyanın diğer bölgeleri gibi cihat için uygun bir zemin olduğunu belirtti.
 
Eymen Ez Zevahiri’nin bu konuşmasında da CNN Televizyonunun Amrozi  Nurhasyim ile yaptığı bir röportaja yer verilmiş. 
Nurhasyim 2002 yılında Bali’de düzenlenen saldırılarda üstlendiği rol nedeniyle suçlu bulunarak infaz edilmişti. Bali saldırılarında 88’i Avustralyalı 202 kişi ölmüştü.
 
CNN’e konuşan Amrozi Nurhasyim ‘Avustralyalılara mesajım böyle yerlere bir daha gelmemeleridir; eğer gelirlerse kardeşlerim onları yeniden bombalayacaktır’ diyor.
 
Videoda mücahit vaizlerden Ebu Bekar Beşir’e ve Bali bombalamalarına ait diğer kareler bulunuyor.
 
‘Şam Boyunlarınıza Bağlı’ başlıklı üçüncü mesajda ise Zevahiri Suudi Arabistan’ı eleştirerek Şam cihadındaki rolüne değiniyor.
 
Esed muhalifi grupların Suudi Arabistan’da yaptığı toplantıya değinen Şeyh Eymen Ez Zevahiri, ‘bunun genelde cihad menhecini özelde ise Şam cihadını saptırmayı amaçlayan bir girişim’ olduğunu belirtti.
 
Zevahiri ‘Suudi Arabistan, size özgürlük, izzet ve şan vermeyecek’ dedi.
 
Suriye savaşında El Kaide’nin Suriye kolu Nusret Cephesinin yanında yer alan bazı gruplar Riyad toplantılarında yer alarak Suudi Arabistan’ın bu girişimini övmüştü. Bu grupların toplantıya katılmasını değerlendiren Şeyh Ebu Muhammed El Cevlani, bu durumu ihanet olarak adlandırmıştı.

Kaynak : IslahHaber.Net

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV