• Diğer

Dünya

Zalim Hasina! "Göçmenler imajımızı bozar"

Arakan ve Bangladeş'ten kaçmak için tehlikeli deniz yolculuğu yapmak zorunda kalan göçmenlere Bangladeş başbakanından imaj eleştirisi geldi.

Zalim Hasina! "Göçmenler imajımızı bozar"

26 Mayıs 2015 18:40
-A

+A

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina, denizde mahsur kalan binlerce göçmeni "akıl hastası" olarak nitelendirdi ve onları ülkenin imajına zarar vermekle suçladı.

Bangladeş haber kanalına açıklama yapan Başbakan Şeyh Hasina göçmenler için “kendi hayatlarını tehlikeye atarak, ülkenin imajına zarar veriyorlar" dedi. Hasina, tekne ile iş aramak için kaçan insanların "akıl hastası" olduğunu savundu ve "Onların Bangladeş'te daha iyi bir hayatları olabilir." dedi.

Arakanlı ve Bangladeşli insanların teknelerdeki görüntüleri dünya çapında çok büyük tepkiye yol açmıştı. Bangladeşlilerin, hayatlarında niye değişiklik yapamadıklarını sorgulamayan başbakanın ufacık teknelerde üstüstü yüzlerce kişiyle daha iyi hayatlara açılmak isteyen göçmenlere hakaret etmesi tepki topladı.

Myanmar'daki Budist zulmünden kaçan Arakanlı Müslümanlar ile ülkelerindeki onlarca yıldır düzeltilemeyen çok ağır hayat şartlarından kaçan Bangladeşliler'in deniz üzerindeki sefaletleri, dünyanın gündemine girmişti.  Endonezya ve Malezya geçen hafta 7 bin kişinin olduğu teknelerin ülke topraklarına girmesine izin vermişti. Malezya daha önce inkar etmesine rağmen, Arakanlı ve Bangladeşli yüzlerce müslümanın olduğu

Tayland sınırı yakınlarında bir dizi toplu mezar bulduklarını da teyid etmişti.
Bu arada, Güney-Doğu Asya sularındaki insani krizi görüşmek üzere Cuma günü Tayland'ın da olduğu 17 bölge ülkesi önemli bir toplantı gerçekleştirecek.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV