• Diğer

Dünya

Yemen müzakere yolları dondu

BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed, hükümet heyetini, Kuveyt'teki müzakereleri askıya alma kararından döndüremedi.

Yemen müzakere yolları dondu

3 Mayıs 2016 08:41
-A

+A

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'in, Kuveyt'teki müzakerelerde hükümeti temsil eden heyeti, Husilerle yeniden müzakere masasına oturtmaya ikna edemediği bildirildi.
 
Müzakere heyetine yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Ahmed, hükümet heyetiyle akşam saatlerinde yaptığı görüşmeden bir sonuç alamadı. Hükümet heyeti, Husilerin ateşkes ihlallerine son vermemesi durumunda müzakerelere katılmayacağı yönünde dün aldığı kararda ısrarcı davrandı.
 
Hükümet heyetine yakın başka bir kaynak ise BM Temsilcisi Ahmed'den, ihlallerin tekrarlanmaması yönünde garanti vermesini ve dün 29 Mika Tugay'ına düzenlenen baskın ve yağmayla ilgili soruşturma komisyonu kurulmasını istediklerini ancak Ahmed'in bunu gerçekleştiremediğini söyledi.
 
Kuveyt Dışişleri Bakanı Yardımcısı Halid Süleyman El-Carullah da müzakerelerin sekteye uğramasının normal olduğunu, önemli olanın tarafların müzakerelerin ilerleme katetmesi konusundaki istekleri olduğunu kaydetti. Carullah, ev sahibi ülke olarak müzakerelerin olumlu sonuçlanmasını istediklerini belirtti.
 
Hükümet heyeti dün yaptığı açıklamayla Husilerin ateşkes ihlallerini sürdürmesini protesto amacıyla müzakereleri resmen askıya aldığını duyurmuştu.
 
Husi ve devrik Cumhurbaşkanı Salih yanlılarını görüşmelerde temsil eden heyet ise kararla ilgili olarak "barış istemeyenlerin görüşmelerin durması için bahaneler ürettiği" açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak : Dünya Bülteni

Anahtar Kelimeler : Yemen müzakere yolları dondu,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV