• Diğer

Dünya

Yemen'de el-Kaide etkisi artıyor

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri (HDG) ile Husiler arasında devam eden iç savaş ortamında el-Kaide örgütü de ülkenin güneyinde güçlenmeye başladı

Yemen'de el-Kaide etkisi artıyor

18 Şubat 2016 21:17
-A

+A

İç savaşın yaşandığı Yemen'de, çatışmalar aralıksız devam ederken mevcut kargaşa ortamı en çok el-Kaide örgütüne yaradı. Grubun Yemen'in güney bölgelerinde ayak izlerinin gittikçe arttığı gözlemlendi.
Yemen'deki el-Kaide yapılanması Ensar El Şeria Şubat ayı başından bu yana son iki haftadır beş şehrin kontrolünü ele geçirdi. Son iki ay içinde de iki büyük eyaletin başkentlerinde ise kontrolü sağladı.
 
Abyan Eyaleti'ndeki Vakar Emirliği grubu şu anda 2011 ve 2012 yıllarındaki gücünün doruğunda. Aralarında 12 kilometre olan Abyan ve Şebvah illerindeki kontrolünü yeniden kazandı. Arap yarımadası el-Kaidesi (AQAP) kontrolü altındaki şehirler Mukalla, Hadramevt, Hawta ve Lahij olarak biliniyor.
El Kaide geçen yıl başlattığı operasyonlarda Yemen’in doğu vilayeti Hadramevtin başkenti Mukalla’yı ele geçirmiş ve Abyan vilayetinin başkenti Zincebar’a girmişti. Mukalla şehri 2 Nisan 2015'te AQAP kontrolüne geçerken, 25 ocak 2016 tarihinde de Havta şehri grubun kontrolüne geçti. AQAP büyük olasılıkla el-Bayda ya ulaşım noktasındaki Abyan kavşağını kontrol etmek isteyecek.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV