• Diğer

Dünya

Ürdün Rişavi ve Kerbuli'yi idam etti

IŞİD'in rehin tuttuğu Ürdünlü pilot Kasasbe'yi öldürmesinin ardından Ürdün de pilotla takas edilmesi planlanan Sacide Rişavi'yi ve Ziyad Kerbuli'yi idam etti.

Ürdün Rişavi ve Kerbuli'yi idam etti

4 Şubat 2015 08:21
-A

+A

IŞİD'in uçağının düşmesi sonucu Aralık ayında rehin aldığı Ürdünlü pilot Muaz Kasasbe ile 2005 yılında Ürdün'de canlı bomba olarak saldırı girişiminde bulunan Sacide Rişavi ile takası gündeme gelmişti. Kasasbe'nin yakılarak öldürüldüğünü gösteren videonun IŞİD tarafından yayınlanmasının ardından Ürdün de Rişavi'yi sabah saatlerinde idam etti. Rişavi, 9 yıldan daha uzun süredir Ürdün'de hapiste tutuluyor.
 
AFP'ye konuşan Ürdün Hükümet sözcüsü Muhammed Momani, Iraklı kadın canlı bomba eylemcisi Sacide Rişavi ve Irak El Kaide üyesi "Ebu Huzeyfe" lakaplı Ziyad Kerbuli'nin yerel saatle 04:00'te idam edildiğini söyledi. 
 
Rişavi, 2005 yılında Ürdün'de canlı bomba olarak saldırı girişimde bulunmuş, ancak üzerindeki bombalar patlamadığı için yakalanmıştı. IŞİD'in Rişavi'nin serbest bırakılması talebi üzerine Ürdün, pilotunun serbest bırakılmasını istemiş pilot Kasasbe'nin durumunun iyi olduğuna dair delil istemişti. 

İdamlar artabilir
 
İdamların iki kişi ile sınırlı olmayabileciği belirtiliyor. Anadolu Ajansı'nın Ürdün Medyadan Sorumlu Devlet Bakanlığı'na dayandırdığı habere göre Rişavi ve "Ebu Huzeyfe" lakaplı Ziyad Kerbuli'nin de bulunduğu Ürdün hapisanelerindeki üst düzey IŞİD mensuplarının idam edileceğini duyurdu. Al Jazeera muhabiri de Ürdün'de cezaevlerinde bulunan bazı IŞİD mensuplarının, ülkede idam cezalarının uygulandığı tek hapishane olan Suvayka'ya nakledildiği yönünde bilgiler olduğunu söyledi.
 
Ürdün Kralı dönüyor
 
Ürdün Kralı 2. Abdullah, Washington ziyaretini keserek pilotun öldürülmesiyle ilgili gelişmeleri yakından takip etmek için ülkesine dönüyor. Kral 2. Abdullah, resmi kanalda yaptığı açıklamada, IŞİD'in Kasasbe'yi öldürmesinin 'korkak bir terör' eylemi olduğunu söyledi. IŞİD'in ağır cezalandırılacağını söyleyen Abdullah, tüm Ürdünlülerin örgüte karşı birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini dile getirdi.
 
IŞİD'e karşı koalisyonun düzenlediği hava saldırıları sırasında Ürdün Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçağı Suriye'nin Rakka kentinde düşmüştü. Pilot Aralık ayından beri IŞİD'in elindeydi.
 
'3 Ocak'ta öldürüldü'
 
Ürdün ordusu pilotun bundan bir ay önce 3 Ocak'ta öldürüldüğünü açıkladı. Ordudan yapılan açıklamada Kasasbe'nin kanının yerde kalmayacağı belirtildi.
 
60 pilotun ismi açıklandı
 
IŞİD'in yayınladığı Kasasbe'nin öldürüldüğü videonun sonunda Ürdün Hava Kuvvetlerinde görev yapan 60'a yakın pilotun isimleri, ev adresleri ve bazılarının Facebook ve Twitter hesaplarının adresleri verildi.

IŞİD ÜRDÜNLÜ PİLOTLARIN BAŞINA ALTIN ÖDÜLÜ KOYDU
 
IŞİD, listedeki veya hava saldırılarına katılan pilotların başına 100 altın lira (IŞİD'in para birimi) ödül koydu.

Ürdün takası kabul etmişti
 
Ürdün Medya ve İletişim Bakanı Muhammed Mumani daha önce, “IŞİD’in Sacide Rişavi’nin serbest bırakılması yönündeki talebini kabul ettiğimizi ve buna hazır olduğumuzu açıklamıştık ancak şu ana kadar  pilot Muaz Kesasibe’nin hayatta olduğuna dair bir kanıt elimizde yok. Bununla ilgili garanti istiyoruz” dedi.
 
IŞİD, Ürdün'de hapiste tutulan Sacide Rişavi’nin Ürdünlü pilot Muaz Kesasibe karşılığında serbest bırakılması için verdiği süreyi akşam saatlerine kadar uzatmıştı.
 
Türkiye kınadı
 
Dışişleri Bakanlığı, IŞİD'in Ürdünlü pilot Muaz Kasasbe'yi öldürmesini kınayarak, Türkiye'nin terörizmle mücadelede Ürdün ve uluslararası toplumla tam dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

İLGİLİ HABER BAŞLIKLARI:


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV