• Diğer

Dünya

Ürdün IŞİD'den Korkusundan Muhaleifleri Gizli Eğitiyor

ABD Savunma Bakanlığı, muhaliflerin eğitildiği kamplarından birinin Ürdün'de olduğunu ‘söylemeden edemedi.' Bakanlık, Ürdün'ün gizli kalmasını istediği bu bilgiyi ifşa etti, sonra da ifşa ettiğinin üstünü kapatmak için kamptan söz edilen belgelerde değişiklik yaptı.

Ürdün IŞİD'den Korkusundan Muhaleifleri Gizli Eğitiyor

25 Şubat 2015 09:16
-A

+A

Washington Times'ın haberine göre, Pentagon, Ürdün'ün gizlilik talebine rağmen, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadele için muhalifleri eğittiği kamplardan birinin bu ülkede olduğunu açık etti. Daha sonra da bunun üstünü örtmeye çalışan Pentagon, söz konusu kamptan bahsedildiği belgeleri yeniden düzenledi.
 
'BİLEREK YAPMIŞ OLABİLİRLER'
 
Durum, bir yetkilinin geçen hafta gazetecilere yaptığı bilgilendirme toplantısında ‘ağzından kaçırmasıyla' ortaya çıktı. Ulusal güvenlik analisti James Phillips, "Söz konusu yetkili bunu ya yanlışlıkla ya da muhalifleri eğitimini beceremedikleri yönündeki eleştirilere cevap için bilerek söyledi.
 
ÜRDÜN MİSİLLEMEDEN KORKUYOR
 
Pentagon'un, partnerlerin verdiği desteği ancak kendileri açıkladıktan sonra açık açık konuşmayı tercih ettiğine vurgu yapan gazete, Ürdün'ün ise ABD'nin başını çektiği koalisyona verdiği desteğin detaylarını açıklamamayı tercih ettiğini vurguladı. Bu tercihin sebebi ise Ürdün'ün ABD'ye yakın olarak görülmekten veya Suriye'nin işlerine fazla müdahale ettiğinin düşünülmesinden, bu yüzden de olası bir misillemenin hedefinde kalmaktan korkması.
 
MUSUL PLANLARINI DA AFİŞE ETTİ
 
Diğer taraftan Demokrat Tulsi Gabbard da aynı bilgilendirme toplantısında, Pentagon'un Musul'un IŞİD'den geri alınmasına yönelik askeri plan konusunda çok fazla bilgi açıkladığı eleştirisi yöneltti.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV