• Diğer

Bilim - Teknoloji

Twitter, verilerini istihbaratçılarla paylaşıyormuş

Twitter'ın şu ana kadar bütün medya paylaşım analizlerini istihbarat teşkilatlarıyla da paylaştığı ortaya çıktı

Twitter, verilerini istihbaratçılarla paylaşıyormuş

10 Mayıs 2016 16:18
-A

+A

The Wall Street Journal gazetesi, Twitter'ın şu ana kadar bütün medya paylaşım verilerinin analizini istihbarat teşkilatlarıyla paylaştığını ancak yeni bir kararla sosyal medya paylaşımlarını analiz eden Dataminr şirketinden istihbarat teşkilatlarına verdiği hizmeti durduracağını bildirdi.

Gazetenin haberine göre, Twitter, doğrudan paylaşmadığı terör saldırıları, siyasi krizler ve potansiyel olarak önem taşıyan benzer gelişmelerle ilgili anlık uyarılar gönderen hizmetine kısıtlama getirdi.

The Wall Street Journal'a konuşan üst düzey bir istihbarat yetkilisi, ABD'li teknoloji şirketinin "gözetim altında olmaktan endişe ettiğini" belirterek, bu talebi doğruladı.

Dünyadaki her ülkeden yazılan milyonlarca Twitter mesajını anlık ve geçmişe dönük olarak analiz eden hizmetin istihbarat birimleri için öneminin giderek arttığı belirtiliyor.

Gerçek zamanlı verilere erişim sağlayan ve alternatifi bulunmayan servis, güncel gelişmelere ilişkin bilgilere hızla ulaşmak için devlet birimleri tarafından da sıkça kullanılıyor.

Dataminr, Brüksel'de ve Paris'te gerçekleşen saldırıları müşterilerine basından önce haber vermiş, IŞİD'in Libya'daki petrol kuyularına yönelik saldırılarını ve Brezilya'daki siyasi kriz hakkında da önceden uyarmıştı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV