• Diğer

Dünya

Türkiye'ye sığınan Özbek idama gönderilecek mi?

Türkiye'de oturum izni olan Özbekistanlı Mahmut Rahimov, evi basılarak gözaltına alındı. Ülkesine iade edilirse idam edilecek.

11 Şubat 2014 09:13
-A

+A

Türkiye'de bir senelik oturum izni olan Mahmut Rahimov, bugün sabah saatlerinde Başakşehir'deki evine gelen polisler tarafından gözaltına alındı.
 
Güvercintepe Polis Merkezi'ne getirilen Mahmut Rahimov'un buradan da Kumkapı Yabancılar Şubesi'ne gönderileceği öğrenildi.
Mahmut Rahimov da binlerce Özbekistanlı gibi ülkesinde inançlarını yaşayamadığı ve zulüm gördüğü için Türkiye'ye mülteci olarak gelmişti.

Özbekistan'dan başka ülkelere mülteci olarak giden Özbekler, ülkelerine iade edildiklerinde idam edilme veya ömür boyu hapisle karşılaşıyorlar. Özbekistan hapishanelerinde binlerce Müslüman işkenceden hayatını kaybediyor.

Özbekler Birliği'nin olayla ilgili verdiği bilgiye göre, Emniyet İstihbaratı bir süre önce Mahmut'a kendileri için çalışmasını teklif etmiş ve kabul etmezse yurtdışına iade edileceğini söylemiş.

Türkiye'nin göçmen politikasına tepki gösteren Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, Türkiye'de bulunan mültecilerin gözaltına alınıp Kumkapı Yabancılar Şubesi'ne getirilmesi konusunda yaptığı yazılı açıklamada: "Daha önce de birçok hukuk dışı uygulama ve haksız yere ülkelerine gönderilen yabancılar sebebiyle gündeme gelen Kumkapı Yabancılar Şubesi, hukuk dışı uygulamalarına hız kesmeden devam ediyor. Ölüme yolculuğa hükümet destek olmasın. Muhacirler pazarlık konusu yapılmasın" diyen Çevik, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kumkapı Yabancılar Şubesi'ni, Türkiye'nin Guantanamo'su olarak nitelendirdi.

Adem Çevik son yaşanan olayla ilgili yapyığı açıklamada, Hükümet ve Emniyet yetkililerini insanlığa karşı işlencek bir suça ortak olamamaları konusunda uyardı. Eğer Mahmut Rahimov iade edilirse Hükümet ve Emniyet yetkilileri hakkında insanlığa karşı suç işlemekten dava açacağını belirtti.

Türkiye'ye sığınmacı olarak gelen insanların zulüm gördükleri ülkelere geri gönderilmesi, İslami kuruluşlar tarafından Kumkapı Yabancılar şubesi önünde defalarca protesto edilmişti. Bu eylemlerde “Kumkapı Guantanamo Olmasın, Mülteci Kardeşlerimize İnsanca Muamele Edilsin!”, “Mülteci Kardeşlerimizi İşkencecilere Teslim Etmek Büyük Bir Utançtır!”ve “Mülteci Statüsü İstiyoruz!” yazılı pankartların açılmıştı.

Kumkapı Yabancılar Şubesi'nden iade edilen bazı Mülteciler:

Zayniddin Abdurrasuloviç (Özbekistan): AİHM’in iade edilemez kararına rağmen Özbekistan’a iade edildi. İşkence sırasında öldürüldü.
Arman Batirğayırov (Kazakistan):Kumkapı Yabancılar Şubesi’nden Kazakistan’a zorla gönderildi. Bir daha haber alınamadı.
Samet (Kazakistan): Türkiye’de oturma izni vardı. Birgün aniden tutuklandı. Kumkapı Yabancılar Şubesi'nden Kazakistan’a gönderildi. Ömür boyu hapis cezası aldı. İşkence sırasında ölme ihtimali var
 Mahmut Rahimov'un Pasaportu:

Kaynak : Inca News

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV