• Diğer

Dünya

Taliban müzakereler için şartlarını açıkladı

Afganistan'da Taliban Katar ofisinin tanınması ve liderlerinin isimlerinin karalisteden çıkarılması şartıyla müzakerelere oturacağını bildirdi

Taliban müzakereler için şartlarını açıkladı

24 Ocak 2016 23:03
-A

+A

Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid yazılı bir açıklama yaparak, örgütün Kabil hükümetiyle masaya oturması için bir dizi ön şart sıraladı.
 
Buna göre, görüşmeler için Taliban’ın Katar’ın başkenti Doha’daki ofisinin resmen tanınmasını, Taliban liderlerinin BM’nin kara listesinden çıkarılması, örgüt liderlerinin yakalanması veya öldürülmesi için konulan ödüllerin iptal edilmesi, hapishanelerdeki örgüt üyelerinin serbest bırakılması ve Taliban karşıtı propagandaya son verilmesini şart koşuldu.
 
Mücahid, ülkedeki NATO ve özelikle ABD güçleri ile ilgili konuların doğrudan muhataplarıyla konuşulması gerektiğini de kaydetti.

Taliban, daha önce Afganistan’daki savaşa son vermek ve barış görüşmelerine katılmak için ABD liderliğindeki NATO güçlerinin ülkeden çekilmesi ve ülkede İslam yönetiminin kurulmasını istemişti, örgütün yeni açıklamasında bu iki şart bulunmuyor.
Anahtar Kelimeler : afganistan haberleri,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV