• Diğer

Dünya

Tacizci Fransız Askerlerine Ceza İsteniyor

Orta Afrika'ya yolladığı askerlerle katliamlara imza atan Fransa'dan çocuk tacizcisi askerlerini cezalandırılması bekleniyor.

Tacizci Fransız Askerlerine Ceza İsteniyor

22 Ağustos 2016 15:23
-A

+A

Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) Cumhurbaşkanı Faustin-Archange Touadera, Fransız askerlerinin karıştığı öne sürülen çocuk istismarı iddialarıyla ilgili olarak Fransa tarafından yapılan soruşturmanın sonuçlarını beklediklerini söyledi.

BM misyonu kapsamında 2013 yılından bu yana ülkede bulunan Fransız askerlerinin adı, cinsel taciz ve tecavüz iddialarıyla gündeme gelmişti. Yapılan bir resmi araştırma sonucunda on çocuğun askerler tarafından cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıkmış ve beş asker tutuklanmıştı.
 
'FRANSA NEYİ BEKLİYOR?'
 
Sputnik'e konuşan Touadera, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın adı skandala karışan askerleri affetmeyeceklerini açıklamasına rağmen, Paris'ten ceza konusunda herhangi bir bilgi gelmediğini söyledi.
 
"Fransa, adaletin gereğini yerine getirmeli. Mağdurların haklarına saygı gösterilmesini istiyoruz. Neyi bekliyorlar? Adil bir karar çıkması için Fransa ile görüşmeler yaptık. Durumu takip ediyoruz" diyen Touadera, mağdurların suçlulara verilecek cezayı görmeyi beklediğini vurguladı.
 
OAC'de görev yapan Fransız askerlerin adı, çeşitli taciz olaylarına da karışmıştı. Daha önce AFP'ye konuşan bir BM yetkilisi, Fransız askerlerin kadınları cinsel ilişkiye zorladığı yönünde rapor aldıklarını ancak bunun henüz doğrulanmadığını söylemişti.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV