• Diğer

STK Haberleri

Suud'un idamlarına İslami STK'lardan ortak kınama

Suudi krallığının birkaç gün önce haklarında idam kararının onayladığı ve infazını gerçekleştirdiği birçok din adamı için yurt dışında ve yurt dışında kınamalar sürüyor.

Suud'un idamlarına İslami STK'lardan ortak kınama

5 Ocak 2016 12:01
-A

+A

Suudi Arabistan’ın 47 kişiyi idam etmesinin ardından, Türkiye’den de tepkiler gelmeye devam ediyor.

Suudi kırallığının birkaç gün önce haklarında idam kararının onayladığı ve infazını gerçekleştirdiği birçok din adamı için yurt dışında ve yurt dışında kınamalar sürüyor.

Türkiye'de bir çok islami sivil toplum kuruluşu, ortak bir açıklama yaparak Suudi yönetimini kınayarak tepki gösterdi.

Ortak basın açıklamasında bulunan sivil toplum kuruluşları:

- Sabikun-Der (Ankara) - Hadis-Der (Gaziantep) - Daru'l İlim-Der (Konya) - Sakarya-Der (Eskişehir) - Okur-Der (İstanbul) - Cihan-Der (Konya) - Hikmet-Der (Konya) - İmam Ebu Hanife Vakfı (İstanbul) - Rahmet-Der (Sivas) - İnabe-Der (Gaziantep) - Küresel Çağrı-Der (Malatya) - Mum-Der (İstanbul) - Çağrı-Der (İzmir) - Öncü Nesil Insani Yardım Derneği (Ankara) - İslami Gençlik Hareketi (Ankara) - Kurtuba Gençlik Hareketi

İşte yayınlanan ortak basın bildirisi:

İşte o basın bildirisi:“Kendisine Rabbinin Âyetleri hatırlatılarak öğüt verildikten sonra, onlardan yüz çeviren kimseden daha zâlim kim olabilir? Muhakkak ki biz suçlulardan intikam alacağız!” (Secde: 22)

Suud hükümeti tarafından; içlerinde alim, ilim talebesi ve muhalif Müslümanların yer aldığı 47 kişinin idam edildiğini üzüntü ve haşyet ile öğrenmiş bulunmaktayız.

Bu idamlar, Anadolu Ajansı gibi resmi haber kaynakları başta olmak üzere, ulusal medyada  "Şii alimler" olarak sunulsa da; aslında idam edilenlerin kahir ekseriyeti, Amerika güdümündeki Suud Diktatörlüğü’ne muhalif olan ehl-i Sunnet menheci üzere alimler, ilim talebeleri ve aktivistlerdi. Bu alimlerden biri de Şeyh Fâris ez-Zehrânî idi ki; asrın hadis otoritesi olarak bilinen ve kendisi de Suud zindanlarında bulunan Şeyh Suleyman el-Ulvân onun hakkında “O, ilim dağlarından bir dağdır” demişti.

Halihazırda Suud zindanlarında yıllarca esir olan, aralarında Allame Şeyh Suleyman el-Ulvân ve Şeyh Halid er-Raşid gibilerinin de bulunduğu yüzlerce alim ve ilim talebesinin idam edilenler arasında bulunmaması ise, zelil bir teselli olarak bizi avutmaktadır. Lakin; bu iki önemli ismin de aralarında bulunduğu 27 âlimin daha idamının onaylandığı bilinmeli ve Müslümanlar en azından bu hususta üzerlerine düşeni yaparak, buna engel olmak için varlıklarını ve birliklerini ortaya koymalıdırlar. 

Bununla birlikte; Ömer (radıyAllahu anh)’ın fütuhatından sonra, tarihin her döneminde ümmetin içinde bir virüs görevi gören, tarihin her kesitinde Yahudilerin hizmetkarlığına soyunmuş Mecusi torunları olan Rafızi İran’ın şimdiye kadar idam ettikleri yanında, son dönemde idam ettiği 27 tane Sünni alimin acısı da yüreğimizde taze durmakta ve bu acı öfkemizi büyütmektedir. Ehli Sünnet Müslümanlar tarihten günümüze  Şiî/Rafızi fırkasının tarihi, akidevi ve politik savaşının Kafirlerden çok Sünni dünya ile olduğunu gayet iyi bilmektedir. Karmatiler’in Arap yarımadasında, Fatımilerin Mısır, Şam ve Kuzey Afrika’da ve Büveyhiler’in Irak’taki kirli savaşları, Moğol İstilasındaki ittifakları, Haçlı Savaşlarındaki ihanetleri ve bunlarla birlikte halefleri olan İran’ın, yakın zamanda Afganistan ve Irak’taki Amerikan dostlukları ve günümüzde Suriye’deki Sünni Müslümanlara olan savaşları her şeyi izah etmektedir.

Varlıklarını takıyye/yalan üzere devam ettiren ve davalarını Sünni Müslümanları tecrid, tehdit, tehcir, tenkil, te’dib ile yok etmeye adamış olan İran Molla Oligarşisi’ni, katlettiği Sünni alimlerin vesilesiyle lanetle kınıyor ve Rabbimizden yaktıkları Mecusi ateşini söndürerek müminlerin gönlüne ferahlık vermesini niyaz ediyoruz.

Tüm bu Tağutlar; içlerinde alim ve ilim talebeleri de olan muvahhidleri idam ederek, aslında azabı satın aldılar. O rabbaniler ise, zaten canları karşılığında cenneti satın almışlardı. Nebilerin ilim, davet, cihad ve şehadet mirasına talip olanları Firavunî ustalıkla idam etmek ve bu Firavunluğa karşı Saray âlimlerinin sihirbazlık yaparak, bu zulmü haklı gösterme çabaları; ümmete zillet ve musibet olarak yetmektedir. 

Bu zulme ve adaletsizliğe sessiz kalan Türkiye’deki sessiz ve ölmüş yığınlar; ne yazık ki bizlere toprağın altının, üstünden daha hayırlı olduğu dönemin geldiğini hatırlatmaktadırlar. İran önderliğinde Rafızi-Şii dünyası, asılanlar arasında bulunan “Ayetullah Şeyh Nemr” isimli “bir kişi” için destek olduğunu belli etmek adına bütün dünya medyasına enformasyon veriyor; Suud’u tehdit ve telin eden resmi açıklamalar yapıyor. Buna karşılık idam edilen 46 tane Sünni alim, ilim talebesi ve aktivistler için ise, Sünni dünyanın sözde alim, akil, amir ve aydınları idamları tasdik, tashih, takdir, takdis ve tebrik beyanları sundular. Bu tavır ve duruşu, Ehli Sünnet namına "sünni"lik değil, “suni”lik olarak görüyoruz. Bu mazlumların idamını değil telin etmek, bir de tasvip edenlere, Ehli Sünnet’in inşâsında sütun olan Akidevi ve Fıkhi mezheblerin imamlarının ilim, adalet, takva ve cihad ile yoğrulmuş siretlerini en güzel cevap olarak arzediyoruz ve bu kişileri Allah’ın adaletine havale ediyoruz.

Ve son olarak bu vesileyle, Türkiye’de Işid adı altında Müslümanlara yaşatılan haksız gözaltı ve tutuklamalara da tepkimizi koyuyor, Müslüman ailelerin mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi hususunda ilgili makamlara çağrıda bulunuyor ve tüm Müslüman kamuoyunu, bu haksız gözaltı ve tutuklamalara karşı da anlayışa ve Allah için duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Suud kralı ve hanedanlığı şahsında tuğyan eden herkese, Şeyh Halid er-Raşid'in şu cümlelerini haykırarak, sözlerimizi nihayete erdiriyoruz:

"Ey Suud, ey Katar, ey Birleşik Arap Emirlikleri ! Eğer Amerika büyükse, Allah en büyüktür. Eğer Amerika güçlüyse, Allah en güçlüdür.”

Ve salli ve sellim alâ Nebiyyinâ Muhammed, ve âhiru da’vânâ eni’l-hamdu lillâhi Rabbi’l-âlemîn…

Kaynak : Medya Times

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
arda 8 Ocak 2016 20:38

emirleri Allah(C.C.)tan değik ABD'den alan Suud Kralı. Rabbim, seni emir aldıklarınla haşretsin...

Cevapla
Nusret Cephesi 6 Ocak 2016 02:47

Suud'da İdam Edilen Sünni Müslümanlara ALLAH Rahmet Etsin.. Suud'da İdam Edilen Fitneci Başı, RAFİZİ ( EL NEMR ) İse Cehennemde Yansın !

Cevapla
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV