• Diğer

Dünya

Suud öncülüğünde yeni askeri koalisyon

Suudi Arabistan'da aralarında Türkiye'nin de olduğu 34 Müslüman ülkenin "teröre karşı" koalisyon kurduğu bildirildi ancak Türkiye'den henüz resmi açıklama yapılmadı

Suud öncülüğünde yeni askeri koalisyon

15 Aralık 2015 10:14
-A

+A

ABD ve Rusya öncülüğündeki "terörle mücadele" koalisyonlarına yenisi eklendi. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 34 Müslüman ülkenin teröre karşı koalisyon oluşturduğu bildirildi.
 
Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'da yayınlanan ortak yazılı açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) terörle ve silahlı terör örgütleriyle mücadele ve hedefleri ile sebeplerini ortadan kaldırma konusundaki anlaşma maddelerinden hareketle 34 ülkenin koalisyon oluşturduğu kaydedildi.
 
Koalisyona katılan ülkelerin ortak açıklamasında, koalisyonun, şekli, mezhebi ve ismi ne olursa olsun yeryüzünde fitne ve fesat çıkaran, insanları korkutan ve öldüren silahlı terör örgütlerine karşı oluşturulduğu belirtildi.
 
Açıklamada, terörle mücadelede gerekli program ve mekanizmaların geliştirilmesi, uluslararası barış ve güvenliğin muhafazası için terörle mücadele konusunda ilgili ülkelerle koordinasyon için uygun düzenlemelerin yapılması konusuna vurgu yapıldı.
Ortak açıklamada, koalisyona katılacak ülkeler şöyle sıralandı:
 
"Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Siralyon, Somali, Gabon, Gine, Filistin, Komorlar Federal İslam Cumhuriyeti, Katar, Fildişi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler Cumhuriyeti, Mali, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Yemen."
 
Açıklamada ayrıca, Endonezya'nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin daha söz konusu koalisyonu desteklediği ve bu konuda gerekli önlemleri alacağı bildirildi.
Koalisyona Türkiye'nin de katılıp katılmadığı Türk yetkililerden henüz doğrulanamadı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV