• Diğer

Dünya

Suud IŞİD için 150 bin kişilik ordu hazırlıyor

S.Arabistan ve müttefikleri Suriye’ye kara operasyonu yapmak için binlerce askeri eğittiği öne sürülüyor. İddialara göre, operasyonun kapısı ise Türkiye sınırları olacak

Suud IŞİD için 150 bin kişilik ordu hazırlıyor

6 Şubat 2016 17:16
-A

+A

Suudi Arabistan’ın, Suriye’de IŞİD ile mücadele kapsamında, 150 bin asker için eğitim programı hazırladığı iddiası var. CNN Arabic'in haberine göre, büyük kısmı Suudi Arabistan askerinden oluşan kuvvetin içinde, Mısır, Sudan ve Ürdün’den de önemli miktarda asker
bulunacak

Haberde, Fas, Türkiye, Katar, Kuveyt, Bahreyn ve BAE’nin de gerekli eğitimi alıp operasyona katılmak üzere S.Arabistan’a birlik gönderdikleri öne sürüldü. Suudi ve Türk askeri yetkililerin, Türkiye sınırlarından Suriye'ye yönelik yapılacak operasyonlara ortak bir komutanlık tayin ettikleri de haberdeki iddialardan biri.

Asya ülkelerinden Malezya, Endonezya ve Brunei’nin operasyona katılacakları ancak bu üçlü gücün, ayrı bir komutanlığa dahil olacağı, ama ayrıntılarla ilgili henüz bilgi verilmediği de kaydedildi.

Geçtiğimiz perşembe günü, Suriye’de yapılan hava operasyonlarının IŞİD’i bitiremeyeceğine işaret eden S.Arabistan, Suriye’de IŞİD’e karşı kara operasyonu yapmaya hazır olduğunu açıklamıştı. S.Arabistan’ın teklifi ABD tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Rusya tarafı ise durumu yakından takip ettiklerini bildirmişti.

Kaynak : Dünya Bülteni

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV