• Diğer

Dünya

Şebab Sözcüsü Şeyh Ali Deere İle Röportaj

Somali direnişinin en büyük gücü olan Şebab (Genç Mücahidler) örgütünün sözcüsü Şeyh Ali Deere ile yapılan röportajın tercümesini siz Sütun Haber okuyucularının ilgisine sunuyoruz.

Şebab Sözcüsü Şeyh Ali Deere İle Röportaj

3 Kasım 2014 11:45
-A

+A


Channel 4 New kanalından Jamal Osman'ın sorularına yanıt veren Şebab sözcüsü Şeyh Ali Dhere ile yapılan röportajın tam metni ve altyazılı videosu.

Somaliye dönük hedefleriniz nelerdir ?

Somaliye dönük hedefimizi ülkemizi özgür bir ülke haline getirmektir. Halkımızı islami kurallar ile yönetmek, insanlarımızı, ülkemizi ve inancımızı kölelikten kurtarmaktır.

O halde dışarıdan gelen askeri kuvvetlerin burayı terketmesini istiyorsunuz?

Yabancı kuvvetler bir an önce ülkeyi terketmeliler.

Fakat onlar uzun süredir ülke için savaştıktan sonra nihayet bir devlet kurarak Somaliye yardım ettiklerini söylüyorlar ?

Kabile savaşları döneminde yabancılar bu çatışmalara herhangi bir müdahalede bulunmadılar. Bu savaşları Somalililer kendileri aralarında anlaşarak bitirdiler. Bunun ardından islami kuralların gelmesini talep ettikleri için de bizleri desteklediler. Bahsettiğiniz bu yabancılar Somalinin zor günlerinde neredeydiler ? Yabancılar hiç bir zaman Somali halkının maslahatını düşünmezler. Bu yüzden de buradan çekip gitmeleri hepimiz için en iyisi olacaktır. Bizim onlara ihtiyacımız yok. Ülkemiz yeteri kadar zengin, Müslüman bir ülkeyiz ve şeriat kanunları ve dinimiz bizler için yeterli. Onlara ihtiyaç hissetmiyoruz. Burayı bir an önce terkedip gitmeliler.

Kenyanın Westgate bölgesinde olan hadiselerle ilgili olarak bize ne söylemek istersiniz. Al-Şebab niçin ordaki alışveriş merkezine saldırdı ?

Kenya bize saldırdığı için. Bizler bir çok defa onlara bizden uzak durmasını söyledik. Topraklarımızı insanlarımızı rahat bırakmalarını, bizimle savaşmamalarını... Defalarca onları uyardık... Lakin onlar bizi hiç dinlemediler. Böylece bizler bu mesajlarımızı kan dökerek vermek zorunda kaldık. Ne kadınları bizim kadınlarımızdan üstün, ne erkekleri bizim erkeklerimizden üstün, ne de çocukları bizim çocuklarımızdan üstün... Nasıl ki onlar bizim insanlarımızı öldürüyorlarsa tabii ki bizler de onları öldüreceğiz...

Kenyaya saldırmaya devam edecek misiniz ? Yoksa bu operasyon sadece onları test etmek için miydi ?

Bizler için bu bir savaş değil. Bu sadece bir mesaj. Kenyaya savaşın nasıl bir şey olduğunu göstermek için yolladığımız bir mesaj... “Ordunuzu buradan çekin yoksa bunun devamı gelecek” şeklinde... Bu operasyon özellikle ülkelerinin tam kalbinde yapıldı. Öncesindeki bir kaç gün onlar da bize saldırmışlardı. Fakat hala bizim gücümüzün farkında değiller. Lakin belli bir süre sonra ne kadar zayıf olduklarını fark edecekler.

Bundan ötürü mutlu oldunuz mu ?

Onların zayıflıklarına böylesine şahit olduğumuz için çok mutluyuz...

Saldıran kişilerin kimliklerini açıklayacak mısınız ?

Evet içlerinden bazılarını açıklayacağız...

Peki sizler için uluslararası arenada tanınan bir devlet oluşturmak ve o arenadaki güçlerle birlikte hareket etmek daha uygun ve rahat olmaz mı ?

Biz kolonici zihniyetlerle çalışmayacağız. Bu kolonicilere hiç bir zaman boyun eğmeyeceğiz.

Peki ya şu an kurulu olan Somali devleti ? O devletin başkanı ve milletvekilleri ?

Bizler onların ahlaksız insanlar olduklarını düşünüyoruz. Avrupa ve Amerikada yaşayıp benliklerini yitirdiklerini düşünüyoruz. Somali geleneklerinden iyide iyiye uzaklaştılar. Onlar batılı devletlerin birer kölesi haline geldiler.

Peki İngilizlerle olan sorununuz nedir ?

İngilizler bizi kolonize edip sömürmek için ülkemize geldiler. Mogadişu yönetiminin bir numaralı adamı bir ingilizdir. Paralı askerleri ve Kenyalıları bizle savaşması için destekliyorlar. Topraklarımız için Amerikadan sonraki en büyük problem İngilizlerdir.

Evet diğer Afrikalı birlikleri de savaşmaları için destekliyorlar. Onlar da sizin için bir hedef mi peki ?

Tabiki onlar da bu savaşın birer parçası. İngilterede yaşamakta olan genç müslümanlara söylemek isterim ki ; Tüm müslümanlar birbirine destek vermekle yükümlüdür. Davetimizi kabul edip buraya gelmek isteyen herkesi en güzel şekilde karşılayacağız. Kim gelip müslümanlarla onların düşmanları arasındaki bu savaşta bize katılmak isterse kapılarımız onlara sonuna kadar açık olacaktır.

TERCÜME: SÜTUN HABER ARAŞTIRMA MERKEZİ

Haberin Videosu
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV