• Diğer

STK Haberleri

Şanlıurfa'da Halep'e destek mitingi düzenlendi

Suriye’de sivil-asker demeden acımasızca saldıran yüzyılın kanlı diktatörü Esed zalimine karşı, Şanlıurfa’da kitlesel basın açıklaması düzenlendi.

Şanlıurfa'da Halep'e destek mitingi düzenlendi

3 Mayıs 2016 08:43
-A

+A

Ş.Urfa İHH öncülüğünde başlatılan ve Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları tarafından da organize edilen kitlesel basın açıklamasına halktan yoğun ilgi gördü.
 
Basın açıklaması yapılmadan önce, Beşar Esed rejimi, Rusya ve işbirlikçileri lanetlendi.
 
Şanlıurfa'da yaşayan Suriyelilerinde iştirak ettiği gösteriye, basın açıklaması okunmasının ardından sessizce dağıldı.
 
Şanlıurfa STK'lılar tarafından okunan basın açıklamasını sizlere sunuyoruz;
 
BASIN AÇIKLAMASI
 
Değerli basın mensupları,Şanlıurfa STK temsilcileri, kıymetli katılımcılar. Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları  “Halep İçin Ses ver Urfa” konulu basın açıklamamıza hoş geldiniz.
 
Halepte 400 bin sivil katliamla karşı karşıya Rusya ve rejim güçlerinin Halep’te  muhaliflerin kontrolündeki  Kellese,Sukeri,Bustan el Kasr, Sahur ve Cub el-Kube semtlerindeki sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırıları artarak devam ediyor. Özellikle son bir hafta içerisinde Rus jetleri Halep’e her gün 20’nin üzerindeki  hava saldırısı düzenliyor.Hastaneler, okullar, pazarlar ise en büyük hedefler arasında. Halep’teki son çocuk doktoru da hastaneye yapılan Rus saldırısında hayatını kaybetti. Ayrıca rejim kuvvetleri,başlattıkları kara operasyonuyla Halep’e tek giriş yolu olan Kastillo bölgesini ele geçirmeye çalışıyor. Bölgeye tek giriş olan Kastillo yolu Esed rejimi tarafından ele geçirilirse halk ya Türkiye sınırına kaçacak yada evlerini terk etmeyenler açlıktan veya saldırılardan dolayı hayatını kaybedecek.Rusya ve rejim güçlerinin Halep merkeze yönelik başlattığı saldırılar bu şekilde devam ederse 400 binden fazla sivil katliamla karşı karşıya kalacağı bildiriliyor. Türkiye sınırına doğru kitlesel bir göç hareketi olması durumunda bölgenin demografik yapısının değişmesine neden olacak.
 
Dünyayı karıştıran küresel güçlerin Suriye’de bütün bu katliamlarda ortak hareket ettikleri açıkça ortaya çıkmıştır. Bizler bu basın açıklaması ile mazlum Suriye halkının yanında olduğumuzu, Türkiye’nin ve yerelde Urfa halkının mazlum,mağdur,muhacir kardeşlerimizin acılarını paylaştığımızı ilan ediyoruz.
 
Suriye kıyımına gözünü kapatan bütün halklara bu katliamı protesto etmeye,kendi coğrafyalarında ,devletlerinde seslerini yükseltmeye,kamuoyu oluşturmak için herekete geçmeye davet ediyoruz.Bugün  Suriye’nin yanında olmak günüdür.En azında dua,kınama,yardım ve katliamları gündeme getirecek duyarlılık oluşturmaya çağırıyoruz.Hakkın ve adaletin,zülmü ve zorbalığı yeneceğine inanıyoruz.
 
Hepinize katıldığınız için teşekkür ederiz
 
URFA STK ları adına Urfa İHH Bşk.Yardımcısı Av. ALİ ACAR
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV