• Diğer

Dünya

Rus polisi Özbek göçmenlere işkence yapmış

Moskova polisinin sınırdışı etme merkezinde tutulan Özbek göçmenlere işkence yaptığı orta çıktı

Rus polisi Özbek göçmenlere işkence yapmış

1 Mart 2015 11:57
-A

+A

Rusya'nın başkenti Moskova'nın Troçki ilçesindeki yapancıları sınır dışı etme merkezinde 24 Şubat'tan bu yana çoğunluğu Özbek vatandaşları olan göçmen işçilere Rus polisinin işkence yaptığı ortaya çıktı.
 
GÖÇMENLER KASK VE COPLA DÖVÜLDÜ
 
Troçki İlçesinde yabancılara yapılan kötü muamele konusunda Azadlık radyosuna bilgi veren avukat Nadejda Ermalaeva'ya göre 17 Şubat'ta işkencelere dayanamayan bir tutuklu intihar etti. Olaydan sonra Rus özel polis birimleri asayişi sağlamak için merkeze çağrıldı.
Avukat Nadejda Ermalaeva konuyla ilgili açıklamasında, "25 Şubat'ta ben iş arkadaşım Daria Trenina ile bu merkeze gelip, polis tarafından darp edilen 8 göçmen işçi ile görüştük. Aslında burada işkence gören çok sayıda insan var, ama bu 8 kişi bizim müvekkilimiz idi. Biz orada iken yanımızdan işkence kurbanlarını götürdüler. Kendimizi savaş cephesindeyimiş gibi hissettik. Gördüklerimizin birinin kafası sarılı, başkasının eli boynuna sarılmış, yine biri yürüyemiyordu. Rus polisler galiba bunlar sıradan işçiler yakında sınır dışı edilecek ve kimseye şikayet edemez diye düşünmüşler. İşkence görenler arasında 8 yıldır Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi teminatı altında olanların varlığı polisin aklına bile gelmemiş" dedi .
 
Rusya sınırdışı etme merkezinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) himayesinde olan Özbek vatandaşları Nabi Rahimov, Sahib Halikov, Javohir Eshonqulov, Avazbek Nizomov, Rahmatullah Muhammadxo'jaev, Hekim ve Alim Jalalbaev'in de bulunduğu belirtiliyor.
Bu mültecilerin "Rusya göç mevzuatı" yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle uluslararası mahkeme kararına aykırı olarak Özbekistan'a teslim edilmesinden endişe ediliyor.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV