• Diğer

Dünya

Rehineyi 640 bin dolara bıraktılar

Filipinler'de Ebu Seyyaf örgütü, 6 aydır rehin tuttuğu Malezyalı kadını 640 bin dolar fidye karşılığında serbest bıraktı.

Rehineyi 640 bin dolara bıraktılar

9 Kasım 2015 15:24
-A

+A

Polis yetkilileri, 50 yaşındaki Malezyalı restoran işletmecisi Thien Nyuk Fun'un fidye ödendikten sonra Borneo'nun Sabah bölgesinde yetkililere teslim edildiğini açıkladı.
 
Thien'le kaçırılan Bernard Ghen Ted Fen'in serbest bırakılıp bırakılmayacağı ise netlik kazanmadı.
 
Örgüt, 14 Mayıs'ta ülkenin kuzeydoğusundaki Sandakan kentinde bulunan restorana saldırmış ve Thien ile Bernard Ghen'i kaçırmıştı.
 
Eylül ayında da ülkenin güneyinde bulunan Samal Adası'ndaki turistik tesise deniz motoruyla gelen örgüt üyeleri, otelden bir Norveçli, iki Kanadalı ve bir Filipinliyi kaçırmıştı.
 
Geçen hafta, rehinelerin görüntülerini yayınlayan örgüt, 84 milyon dolar fidye talep etmişti.
 
Ordu komutanı Korgeneral Rustico Guerrero, örgütle pazarlık edilmeyeceğini ve Filipinler hükümetinin "müzakere ve fidyeyi reddeden bir politika" izlediğini belirterek rehineler için fidye ödemeyi reddetmişti.
 
Filipinler'in güneyinde faaliyet gösteren örgütlerin en tehlikelisi kabul edilen Ebu Seyyaf, Mindanao ve Sulu'da "bağımsız İslam devleti" kurmak amacıyla 1991 yılından bu yana silahlı eylemleri düzenliyor. Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'nden ayrılan eski savaşçılar ve Afganistan'da savaşmış Filipinliler tarafından 1990'da kurulan örgüt, fidye karşılığı adam kaçırma olaylarıyla anılıyor.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV