• Diğer

Dünya

Polis Protestoculara Saldırdı: 5 ölü

Hindistan'da polisin, saldırıları protesto edenlere ateş açması sonucu 5 kişi hayatını kaybetti.

Polis Protestoculara Saldırdı: 5 ölü

25 Aralık 2014 10:32
-A

+A

Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde Bodo militanlarının köylere düzenlediği saldırıları protesto edenlere polisin ateş açması sonucu gruptan beş kişinin öldüğü bildirildi.
 
Yerel medyada çıkan haberlere göre, Bodo militanlarının saldırılarını protesto eden grup ile polis arasında çatışma çıktı. Polisin protestoculara ateş açması sonucu beş kişinin öldüğü bildirildi.

Bu arada, Kokrajhar ve Sonitpur bölgesinde beş ayrı köye Bodo militanları tarafından düzenlenen saldırılarda ölenlerin sayısının 55'e çıktığı bildirildi. Kokrajhar ve Sonitpur bölgesinde sokağı çıkma yasağı ilan edildi.

Assam Eyaleti Başbakanı Tarun Gogoi, düzenlediği basın toplantısında, "Devlet ve federal hükümet saldırılara karşı birlikte hareket edecek. Önceliğimiz bölgede barışı tesis etmektir" diye konuştu.

Bodo Ulusal Demokratik Cephesi militanları, Assam eyaletinde bağımsızlıklarını ilan etmek için yıllardır silahlı mücadele yürütüyor. Etnik kimlikleri, kültürleri ve dillerinin tehdit altında olduğunu ileri süren Bodolar, kendilerini korumanın tek yolunun özerk yönetim olduğunu savunuyor. Çay üretimi ile ünlü Assam eyaletinin yabancıların akınına uğradığından şikayet eden Bodo etnik grubunun halihazırda özerk bölgesel bir konseyi bulunuyor.

Bodo militanlarının mayıs ayında Kokrajhar ve Baksa bölgelerinde düzenlediği saldırılarda çoğu Müslüman 32 kişi yaşamını yitirmişti.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV