• Diğer

Dünya

Pakistan'dan nükleer müzakere yorumu

Pakistan, İran'ın nükleer müzakereler konusunda varılan anlaşmayı "memnuniyetle" karşıladı.

Pakistan'dan nükleer müzakere yorumu

14 Temmuz 2015 22:47
-A

+A

Pakistan, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında nükleer müzakereler konusunda varılan anlaşmayı "memnuniyetle" karşıladı.
 
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, varılan kapsamlı anlaşmanın önemli olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

"ANLAŞMANIN PÜRÜZSÜZ UYGULANMASINI İSTİYORUZ"

"Pakistan, İran ve P5+1 ülkeleri arasında nükleer müzakereler konusunda varılan anlaşmayı memnuniyetle karşılamaktadır. Pakistan, her zaman İran'ın nükleer programı konusunun barışçıl yollardan çözüme kavuşturulmasını savunmuştur. Komşu ülke İran'ın nükleer programının barışçıl biçimde devam etmesi, bölgemizde barış ve güvenliğin tesisinin kalıcılığı bakımından önemlidir. Kapsamlı anlaşmanın altına imza atan tarafların anlaşmanın gereğini süratle ve pürüzsüz bir şekilde uygulamasını bekliyoruz."
 
Öte yandan başkent İslamabad'da yerel medyaya açıklamalarda bulunan Pakistan Başbakanı'nın Ulusal Güvenlik ve Dış İlişkiler Danışmanı Sartaj Aziz, İran ile P5+1 ülkeleri arasında devam eden nükleer müzakerelerin anlaşma ile sonuçlanmasının Pakistan-İran ilişkilerine de olumlu katkı yapacağını söyledi.
 
İki ülke arasındaki ticaretin, yaptırımların kaldırılmasının ardından gelişmesi umudunu dile getiren Aziz, "Artık Pakistan ile İran arasındaki doğalgaz boru hattının inşası önündeki engellerin kalktığını ve projenin sorunsuz şekilde ilerleyeceğini umuyorum" dedi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV