• Diğer

Dünya

Pakistan Afganistan'dan toprak kiralamak istiyor

Pakistan'ın Gilgit-Baltistan Bölgesi Başbakanı Rehman, "Vakhan koridoru"nu Orta Asya ülkeleri ile ticaret yapmak amacıyla Afganistan'dan kiralanması için yoğun çaba sarf ettiklerini bildirdi.

Pakistan Afganistan'dan toprak kiralamak istiyor

7 Aralık 2015 10:48
-A

+A

Pakistan'ın kuzey batısında yer alan Gilgit-Baltistan Bölgesi Başbakanı Hafız Hifizur Rehman, 350 kilometre uzunluğunda ve 64 kilometre genişliğindeki toprak parçasının, Orta Asya ülkeleri ile ticaret amacıyla Afganistan'dan kiralanması için yoğun çaba harcadıklarını söyledi.

Rehman, İslamabad'da AA muhabirine açıklamalarda bulundu. 

Tacikistan ile direkt kara ticareti için Afganistan topraklarındaki "Vakhan koridoru"nu kiralamak istediklerini belirten Başbakan Rehman, bunun için görüşmelerin devam ettiğini dile getirdi.

Hafız Hifizur Rehman, Tacikistan'ın da Pakistan'ın Orta Asya ülkeleri ile direkt ticaret yapabilir hale gelmesini arzu ettiğini ifade ederek, "Tacikistan Cumhurbaşkanı'nın İslamabad ziyaretinde Başbakan Navaz Şerif ile bu konu üzerinde yoğun görüşmeler yapıldı. Aynı şekilde önümüzdeki hafta Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile Şerif'in görüşmesinde de bu konu gündemin üst sıralarında yer alacak" dedi.

Kabil yönetiminin bugüne kadar söz konusu koridoru kiraya vermeye yanaşmadığını, ancak transit ticarete sıcak baktığını belirten Rehman, "Biz bunu kabul etmiyoruz. Çünkü, bizim için asıl sorun koridorun güvenliği. Ticaret yapılabilmesi için mevcut güvenliği yeterli bulmuyoruz" diye konuştu.

Vakhan koridoru, Pakistan'ı Tacikistan'dan ayıran ve Afganistan'ın kuzeyinde ince bir şerit halinde uzanan küçük bir bölge. Koridor vasıtasıyla Tacikistan ile Pakistan limanları arasında direkt ulaşımı sağlamak uzun yıllardır planlanan bir proje olarak biliniyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV