• Diğer

Dünya

Özbekistan'da Kerimov yeniden kazandı

Özbekistan'da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde İslam Kerimov'un oyların yüzde 90'ını alarak yeniden seçildiği açıklandı

Özbekistan'da Kerimov yeniden kazandı

30 Mart 2015 17:56
-A

+A

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, yeniden seçildi. 
Dün yapılan cumhurbaşkanı seçiminin resmi olmayan sonuçlarına göre, Kerimov oyların yüzde 90,39'unu alarak açık farkla galip oldu. 
Özbekistan Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Mirza Ulugbek Abduselamov, düzenlediği basın toplantısında 18 milyon 942 bin seçmenin oy kullandığı seçimde katılım oranının yüzde 91,08 olduğunu açıkladı. 
 
Abduselamov, 17 milyon 122 bin 577 seçmenin Cumhurbaşkanı İslam Kerimov için oy verdiğini belirtti. Merkez Seçim Komisyonu Başkanı, Halk Demokrat Partisi lideri Hatamcan Ketmanov'un oyların yüzde 2,92'sini, Adalet Sosyal Demokrat Partisi lideri Nariman Umarov'un yüzde 2,05'ini, Milli Diriliş Demokrat Partisi'nden hukukçu Akmal Saidov'un da yüzde 3,08'ini aldığını söyledi. Abduselamov, verilen oyların yüzde 1,5'inin geçersiz sayıldığını dile getirdi.
 
ULUSARARASI GÖZLEMCİLER: SEÇİMLER NORMLARA UYGUN YAPILDI
 
Uluslararası gözlemciler, Özbekistan’da dün yapılan cumhurbaşkanı seçiminin özgür, açık ve uluslararası normlara uygun bir biçimde yapıldığını söyledi. 
Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Gözlemci Heyeti Başkanı Sergey Lebedev, 72 gözlemciden oluşan heyetin 2 hafta boyunca ülkenin çeşitli kentlerinde seçim sürecini izlediğini açıkladı.
BDT gözlemcilerinin, seçim öncesi ve seçim gününde yaklaşık 900 seçim sandığının kurulduğu ülkede çeşitli yerleri ziyaret ederek incelemelerde bulunduğunu vurgulayan Lebedev, "Seçim, ulusal seçim yasaları ve uluslararası demokrasi normlarına uygun olarak yapıldı" dedi.
 
Lebedev, özgür ve şeffaf bir biçimde yapılan seçimi olumlu değerlendirdiklerini dile getirdi. Lebedev, seçim sürecini izlerken, bazı teknik eksiklikleri de tespit ettiklerini, ancak bu küçük hata ve eksikliklerin seçim sonuçlarına hiç bir şekilde etki etmeyeceğini ifade etti.
Şanghay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Dmitriy Mezentsev de düzenlediği basın toplantısında, heyetin 100'e yakın seçim sandığında oy kullanma sürecini izlediğini kaydetti. Dün yapılan cumhurbaşkanı seçiminin yasalar, ülkenin üstlendiği uluslararası yükümlülükler ve seçimle ilgili uluslararası normlara uygun olarak yapıldığını belirten Mezentsev, seçimin açık ve demokratik bir ortamda geçtiğini, seçim yasalarına ilişkin herhangi bir ihlalin gözlenmediğini söyledi.
İslam İşbirliği Teşkilatı gözlemci heyeti, Özbekistan'da yapılan seçimlerin ülkedeki seçim yasalarına ve uluslararası normlara uygun olarak yapıldığını duyurdu.
 
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlem misyonu da seçimde halihazırdaki cumhurbaşkanı figürünün ön plana çıktığını ifade etti. AGİT Sınırlı Gözlem Misyonu Başkanı Tana de Zulueta, düzenlediği basın toplantısında, son cumhurbaşkanı seçiminden bu yana seçimle ilgili yasalarda bazı değişikliklerin yapıldığını ve bu düzenlemelerden bazılarının ülkenin AGİT çerçevesinde demokratik seçimlerle ilgili üstlendiği yükümlülüklere zıt olduğunu belirtti. Zulueta, seçimde bağımsız aday olma maddesinin de iptal edildiğini dile getirdi.
 
KATILIM YÜZDE 91
 
Özbekistan Merkez Seçim Komisyonu, 18 milyon 928 bin seçmenin oy kullandığı seçimde katılım oranının yüzde 91 olduğunu açıklamıştı. 
Seçimi, BDT, AGİT, Şanghay İşbirliği Örgütü ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın yanı sıra Türkiye'nin de arasında bulunduğu 40'tan fazla ülkeden 300'e yakın uluslararası gözlemci izlemiş, ayrıca 430 yerli ve yabancı gazeteci de takip etmişti.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Müslüman 2 Aralık 2015 02:03

Insanlar nasilsa yöneticileri de öyledir

Cevapla
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV