• Diğer

Dünya

Nasrallah'tan itiraf: Irak'ta da IŞİD'le savaşıyoruz

Şii Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, savaşçılarının Suriye'nin yanı sıra Irak'ta da Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı savaştığını ilk kez açıkladı.

Nasrallah'tan itiraf: Irak'ta da IŞİD'le savaşıyoruz

17 Şubat 2015 11:39
-A

+A

Komutanlarından İmad Mugniye'nin hayatını kaybetmesinin yıl dönümü için Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta videokonferans yoluyla destekçilerine seslenen Nasrallah,  "Daha önce Irak'la ilgili bir şey söylememiştik. Ama ülkenin geçtiği hassas dönem sebebiyle orada sınırlı bir varlığımız var" ifadelerini kullandı.
 
HARİRİ'YE CEVAP VERDİ
 
Nasrallah'ın bu sözlerinden 2 gün önce, eski başbakan ve muhalif Mustakbel Hareketi lideri Saad Hariri, Hizbullah'ı Suriye'den çekilmeye çağırmış, "Hizbullah'ın Suriye'de savaşa girmesi bir delilikti. Terör cinnetini ülkemize taşıdı" demişti.
 
'ABD'YE BEL BAĞLAMAYIN'
 
Nasrallah da bu çağrıya atfen, "Suriye'den çekilmemizi isteyenlere sesleniyorum: Hep birlikte Suriye'ye gidelim. Bizimle Irak'a ve Müslümanları ve bölgemizi tehdit eden bu tehlike ile savaşacağımız her yere gelin" dedi. Lübnan'ın bölgeden bağımsız düşünülemeyeceğini vurgulayan Nasrallah, ‘terörle mücadele' konusunda da ABD'ye umut bağlayan ülkeleri de ‘serap görmekle' eleştirdi.
 
'NUSRA'NIN IŞİD'DEN FARKI YOK'

'Asıl hedefi Mekke ve Medine olan' IŞİD'i destekleyen ülkelere baskı uygulanması gerektiğini de belirten Nasrallah, Nusra ile IŞİD arasında hiçbir fark olmadığını söyledi: "IŞİD ve Nusra'nın farklı olduğunu söyleyerek, kendimizi kandırmayalım. Nasıl birine devrimci, diğerini terörist diyebiliriz? Biri, bana bunu açıklasın. Tek ayrılıkları, liderlik üzerine. Başka bir farkları yok."
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV