• Diğer

Dünya

Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti

Myanmar Yönetimi, Bangladeş’teki 2 bin 400 Arakanlı Müslüman mültecinin evlerine dönmesini kabul etti

Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti

2 Eylül 2014 23:53
-A

+A

Myanmar, Bangladeş'te yaşayan yaklaşık 2 bin 400 Rohingya’lı mülteciyi geri almayı kabul etti. İkili görüşmeler sonucu varılan uzlaşmaya göre, Myanmar’ın Bangladeş’te 2011’den itibaren mülteci olarak yaşayan ve bu durumu belgeleyenlerin geri alınacağı belirtildi. 
 
Bangladeş Doğu kıyı bölgesi Cox'un Bazar’daki Birleşmiş Milletler (BM) mülteci kampında kalan 32 bin kişinin geri alınması için Bangladeş’in Myanmar’a baskı yaptığı ifade edildi.
 
Beş günlük resmi bir gezi için Dakka’da bulunan ve Bangladeş Dışişleri Bakanı Shahidul Haque ile görüşen Myanmar Dışişleri Bakan Yardımcısı U Thant Kyaw, varılan uzlaşmanın iki ülke ilişkilerini geliştirmek için önemli bir adım olduğunu söyledi.
 
Ortak bir çalışma grubu kurulmasının ardından dönüş sürecinin iki ay içinde başlayabileceği belirtildi.
 
Rohingya Müslümanları Myanmar hükümetince Bangladeş'ten gelen göçmenler olarak görülüyor.
 
Tayland da kendi topraklarında yaşayan Rohingya’lı mültecileri iade etmek için Myanmar hükümetiyle görüşmelerini sürdürüyor.
 
BUDİST SALDIRILARINDAN KAÇMIŞLARDI

2012 yılında Arakan'da Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda çoğu Müslüman yaklaşık 280 kişi hayatını kaybetmiş, 140 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. BM tarafından "eziyet gören dini azınlık" kabul edilen Rohingya Müslümanlarını bir kısmı, o tarihten bugüne ülkenin batısındaki Arakan eyaletinin başkenti Sittwe yakınlarındaki derme çatma kamplarda yaşıyor.
 
Her yıl binlerce Rohingya Müslümanı, insan kaçakçılarına yüksek meblağlar ödeyerek Arakan'dan kaçıp Tayland, Malezya veya Avustralya'ya gitmeye çalışıyor. Güney Tayland'a ulaşanların çoğu ise başka insan kaçakçılarının veya rüşvetçi yerel yetkililerin eline düşüyor.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV