• Diğer

Dünya

Müslüman esnafa zorla içki ve sigara sattırıyorlar

Çin'deki Uygur zulmü devam ediyor. Esnafa zorla sigara ve içki sattırmak isteyen Çin yönetimi camiyi, peçeyi ve sakalı da yasakladı.

Müslüman esnafa zorla içki ve sigara sattırıyorlar

6 Mayıs 2015 14:10
-A

+A

Çinli hükümet yetkilileri çıkardıkları emirle, Özerk Sincan bölgesindeki köylerde İslam’ı zayıflatmak için  Müslüman esnafa ve restoran sahiplerine zorla alkol ve sigara sattırıyor. 
 
Özgür Asya Radyosu'nun (Radio Free Asia RFA)  aktardığına göre yerel halk üzerinde İslam dininin etkilerini zayıflatmak amacıyla, Çin yönetimi içki ve sigaranın satışının yanı sıra "göz alıcı reklamlarla" da teşvik edilmesini istiyor.
 
Haber 7'den Hakan Göksel'in haberine göre talimatları yerine getirmeyen Müslümanlara ait işyerlerini de kovuşturma başlatmak ve kapatmakla tehdit ediyorlar.  
 
Çoğunluğu Müslümanların yaşadığı Sincan bölgesinde son 2 yıldır şiddet olayları artarak devam ediyor. Son alınan kararla, baskıcı bir tutum benimseyen Çin yönetimi Müslümanlar arasında iyice hoşnutsuzluğa neden oldu. 
 
Çin yönetimi batı bölgelerinde İslam’ın yayılmasını önlemek ve etkisini zayıflatmak için bir dizi İslam'ı kötüleyen kampanya başlattı. 
Çin hükümeti, Ramazan ayında çalışanları ve çocukları takip ederek camilere gitmekten men ederken, kadınlara peçe takmayı yasakladı. Müslüman erkekleri de sakal uzatmaktan vazgeçirmeye çalışıyor. 
 
Sincan’ın güneyindeki Aktaş köyünde Komünist Parti yetkilisi Adil Süleyman RFA’ya yaptığı açıklamada, “Bir çok yerli esnaf 2012’den itibaren halk tarafından küçümsenecekleri korkusuyla alkol ve sigara satmıyor. O dönemde birçok yerli halk da alkol ve sigaradan uzak durma kararı almıştı. Kuran’da da sarhoşluk veren her şey haram ve günah olarak bildiriliyor. Bazı Müslüman liderler de sigaranın yasak (haram) olduğu konusunda fetva veriyor” dedi.
 
Süleyman “Sincan’daki yetkililer, bölgedeki etnik unsurlardan olan Uygurları inceleyerek, onların sigara içmemelerini “Dini aşırılık biçimi” olarak tanımlıyor. Çinli yetkililer yayınladıkları emirde büyüyen dinsel eğilimlerin istikrarı bozduğuna işaret ediyor.
 
Sincan’da İslam dinine yönelimi zayıflatmak için bir kampanya var ve bu yapılanlar da kampanyanın bir parçası” dedi. 
 
Twitter’da yer alan RFA tarafından çeşitli kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Aktaş’ta tüm restoran ve süpermarketlere en az beş çeşit sigara ve alkol satma ve reklamını yapma şartı getirildi.  
 
Bu uygulama karşısında ihmalkâr davrananların tespit edilmesi ve ihbar edilmesi durumunda işyeri izinlerinin askıya alınacağı ve haklarında soruşturma başlatacakları bildirildi. 
 
RFA, Sincan’da çıkan olayların tek nedeninin Çin hükümetinin sıkı kontrollerinden kaçmak olduğunu aktardı. Aktaş’ın da bağlı olduğu Hotan şehri idaresi bu nedenle bölgenin Uygurlar ile Çin güvenlik güçleri arasında bıçaklama ve çatışma gibi olaylara sahne olduğunu kaydetti. 
 
Çin yönetimi, militan olarak nitelediği Sincan bölgesi dışında yaşayan Uygur’ların internet üzerinden, bölgedeki Müslümanlara şiddet ve cihat çağrısı yaptığını iddia ediyor. 
 
Eleştirmenler, Çin yönetiminin; Uygurluların hakları ve milliyetçi duyguları üzerindeki baskısının onları İslam’a yönlendirdiği tespitinde bulunuyor. 
 
Eleştirmenler göre Uygurların toplumsal kimliklerini yaşamasına izin verilmediği için ufak bir kesimin İslam’ın şiddet forumuna yöneldiğini öne sürüyorlar. Çin yönetiminin sigara, alkol, peçe ve sakal gibi yasaklarının beceriksiz tutumlarının göstergesi olarak niteliyor. 
 
Melbourne'deki La Trobe Üniversitesi’nden Çin’in etnik politikaları konusunda uzman James Leibold, Çin yönetiminin sık sık bölgedeki aşırılıkla mücadelesini “karanlıkta havayı dövmek” olarak niteledi. Leibold, Çin yönetiminin görünürdeki gerçeklere odaklanmada akut bir anlayış eksikliği olduğunu; peçe, uzun sakal ve itidalli duruşu radikalizm olarak algıladıklarını belirtti. Ve varılan sonucun genellikle etno-kültürel profillemenin ham sonuçları olduğunu söyledi. 
 
Leibold, dini aşırılığın temel nedenlerini anlamadan, bu tür mekanik ve reaktif politikaların sadece etnik ulusal gerginliği artırmaya hizmet ettiğini, Uygur topluluğunu içinde yaşadıkları çoğunluğa karşı yabancılaştırdığını, düşmanlık duygularını beslediğini ve toplumu lider egemen bir yapıya doğru sürüklediği tespitinde bulundu. 
 
Komünist Parti yetkilisi Adil Süleyman bölgedeki yaklaşık 60 dükkan ve restoranın Çin yönetiminin talimatlarını uyduğunu ve herhangi bir protestonun da söz konusu olmadığını söyledi. 
 
Süleyman “ Çin yönetiminin talimatlarına uyan esnafları protesto gösterisi olmado ama Qinghai eyaletine komşu Xining kentinde alakasız bir olayda öfkeli Müslüman kalabalık “sözde” helal mağazanın camlarını indirdiler. Olayın gerekçesi neden olan olay ise sosyal medya üzerinde yerel yönetimin de paylaştığı helal markette sosis ve jambonda domuz eti tespit edilmesiydi” dedi. 
 
Sincan’ın Özerk Uygur bölgesindeki zulüm devam ederken Müslüman ülkelerin tepkisiz kalması ise dikkat çekiyor. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV