• Diğer

Dünya

Mali'de savaş yeniden başlıyor!

Fransa'nın saldırısıyla Mali'de kısmen geri çekilmek zorunda kalan İslami grupların yeniden büyük bir saldırıya hazırlandığı haberleri geliyor. Önemli liderlerden Ömer Ould Hamaha'nın Fransızlar tarafından öldürüldüğü ise yalanlandı.

Mali'de savaş yeniden başlıyor!

21 Nisan 2014 18:23
-A

+A

Fransa'nın Müslümanlara saldırdığı Mali'de yeniden bir hareketlilik olduğu, İslami grupların yeniden büyük bir saldırıya hazırlandığı haberleri geliyor. Gruplar, çok sayıda savaşçının öldürüldüğü haberlerini ise yalanladı.
 
Kanla İmza Atanlar Tugayı'nın sözcüsü Ebu Asım el Muhacir, ANI haber ajansından bir gazeteciye konuşarak, bazı İslamcı liderlerin öldürüldüğü yönündeki iddialara yanıt verdi.

Fransa saldırısı sırasında meydan okuduğu videolarla hatırlanan Ömer Ould Hamaha'nın öldürüldüğü öne sürülmüştü. Sözcü Ebu Asım öncelikle bu iddiayı yalanladı. Ömer Ould Hamaha, Fransa'nın Mali baskını sırasında yaptığı açıklamalarla hatırlanıyor.

Ebu Asım, "Bay Ömer Ould Hamaha yaşıyor. Fransız Savunma Bakanı'nın (Jean-Yves Le Drian) ve medyasının iddia ettiği gibi Fransız askerleri tarafından öldürülmedi" dedi.

Sözcü, "Son dönemde çok sayıda Mücahidin öldürüldüğü yönündeki haberler de tümüyle uydurma ve asılsız. Fransızlara, çok sayıda Mücahit öldürdükleri yönündeki iddialarına kanıt sunmaları için meydan okuyoruz" açıklamasını yaptı. Ebu Asım ülkedeki Fransızlarla en son çatışmanın 11 Nisan'da yaşandığını belirtirken, bu çatışmada hiç bir Müslüman direnişçinin ölmediğini söyledi. Fransa'dan ise öldürülen askerleri ile ilgili açıklama beklediklerini belirtti.

Öte yandan, Mali'de Fransız saldırısıyla geri çekilmek zorunda kalan İslamcı grupların yeniden büyük bir saldırıya hazırlandığı haberleri geliyor. Bazı kaynakların aktardığı bilgilere göre, Mali'deki gruplara büyük gemilerle ağır silahlar ve cephane yollandı. Grupların şu sıralarda askeri hazırlık yaptıkları öne sürülüyor. Aralarında Arap eğitmenler olduğu iddialar arasında. 

Şubat ayının sonlarına doğru, Mali'nin içinden ve dışından, İslami Mağrib El Kaidesi'nin de aralarında bulunduğu İslami grupların bir toplantı yaptığı haberleri geliyor.

Fransa, Mali'deki Müslüman gruplara karşı yürüttüğü saldırının ardından aşamalı olarak ülkeden çekiliyor. Mali askerlerini Avrupa Birliği eğitiyor. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'in Mali'deki barış misyonu MINUSMA aşamalı olarak idareyi devralıyor.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV