• Diğer

Dünya

Lübnan yine cumhurbaşkanını seçemedi

Lübnan parlamentosu, 15'inci kez cumhurbaşkanını seçemedi

Lübnan yine cumhurbaşkanını seçemedi

19 Kasım 2014 20:07
-A

+A

Lübnan'da cumhurbaşkanlığı seçimi için bugün gerçekleştirilmesi beklenen 15'inci oturum, toplantı yeter sayısı sağlanamadığı için 10 Aralık'a ertelendi.

Lübnan resmi haber ajansı NNA'da yer alan habere göre, Meclis Başkanı Nebih Berri, görev süresi 25 Mayıs'ta biten Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın yerini alacak 14. dönem cumhurbaşkanını seçmek üzere düzenlenen oturumu 10 Aralık'a erteledi. 

Lübnan parlamentosunun görev süresinin Haziran 2017'ye kadar uzatılma kararının ardından ilk kez düzenlenen oturumda, 128 sandalyeli mecliste, toplantı yeter sayısı olan 86 kişi bulunmadığı için oylama gerçekleştirilemedi. 

Lübnan’da 1943'te varılan ulusal mutabaka göre, "Maruni Hristiyan" olması gereken cumhurbaşkanı, meclis tarafından seçiliyor. Süresini dolduran cumhurbaşkanı 6 yıl geçmeden bir daha aday olamıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi adaylık başvurusu gerekmezken parlamento, adaylık başvurusunda bulunmayan bir kişiyi de seçebiliyor. 

Yeni seçilecek cumhurbaşkanının, ilk turda 128 sandalyeli meclisin üçte ikisinin, ikinci turda ise salt çoğunluğun oyunu alması gerekiyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV