• Diğer

Dünya

Libya Siyasi Antlaşması imzalandı

Libya'daki krizin sona ermesi için "Libya Siyasi Antlaşması", Trablus'taki Milli Genel Kongre ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisi arasında imzalandı.

Libya Siyasi Antlaşması imzalandı

17 Aralık 2015 17:34
-A

+A

Libya'daki krizin sona ermesi için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde bir yılı aşkın süredir devam eden görüşmelerin ardından, "Libya Siyasi Antlaşması", Fas'ın Suheyrat kentinde Trablus'taki Milli Genel Kongre (MGK) ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisi arasında imzalandı.

"Libya Siyasi Antlaşması", Fas'ın Suheyrat kentindeki kongre sarayında, Trablus'taki Milli Genel Kongre Başkan Yardımcısı Salih el-Mahzum ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Muhammed Ali Şuayb arasında imzalandı.

-BM Libya Temsilcisi Kobler, "yeni Libya'nın inşası bugün başlayacak"

BM Libya Özel Temsilcisi Martin Kobler imza töreninde yaptığı konuşmada, "Bu anlaşmada Libya'daki birçok kesim temsil ediliyor. Tüm gruplardan anlaşmaya katılımın olması çok önemli. Buradaki varlığınız Libyanın geleceği ve yeni Libyanın kurulmasına desteğinizi gösteriyor. Bu anlaşma, demokratik Libya'nın kurulmasının ilk adımı olacaktır. Taraflar, Libya'nın geleceği için birçok isteğinden vazgeçip, ülke maslahatının gereğini yaptı. Silahlı mücadele ülkeyi yakıp yıktı. Bu görüşmelerden, problemleri siyasi yoldan diyalog ile çözmemiz gerektiği dersini çıkarmalıyız" dedi.

Kobler, bundan sonraki süreçte BM olarak insani yardımın sağlanması, güvenlik konularında çözüm üretilmesi, DEAŞ benzeri terör örgütleri ile mücadele ve savaştan ağır şekilde zarar gören kentlere önem verilmesi gibi 4 önemli hedeflerinin olduğunu söyledi.

-"Libya'nın birliği için bu anlaşmayı önemsiyoruz"

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise törende yaptığı konuşmada, Libya'nın birliği ve istikrarı için bu anlaşmayı önemsediklerini belirterek, diğer tarafları da bir an önce anlaşmayı imzalamaya çağırdı.

Siyasi açıdan önemli olan bu anlaşmanın Libya barışı için çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, barışın kalıcı bir şekilde tesisi için gerekli tüm desteğin verileceğini ifade etti. 

-"Anlaşma Libyalı tarafların arzu ettiği şekilde neticelenmedi"

14 aylık uzun bir diyalog sürecinin ardından bugün imzalanan anlaşmanın Libyalı tarafların arzu ettiği şekilde neticelenmediğinin farkında olduklarını belirten MGK Başkan Yardımcısı Mahzum, şunları söyledi:

"Eksik taraflarına rağmen bu anlaşmanın Libya'yı içinde bulunduğu krizden çıkaracağına inanıyoruz. Bu anlaşmayı imzalamaktaki temel amacımız, bu sıkıntılı süreçte sorumluluklarımızın bilincine vararak, halkı ve ülkeyi içinde bulunduğu krizden çıkarmaktır. Libya'nın güvenlik ve istikrarı ile vatandaşların geleceğinin teminat altına alınması için imzalayacağımız bu anlaşmadan hemen sonra başta 70 yaşındaki milletvekili Süleyman Zubi'nin ve diğer tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istiyorum."

Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Muhammed Ali Şuayb ise yaptığı konuşmada, "Savaş sürecinin ardından 14 aydır diyalog ve görüşmeler yapıyoruz. Güvenlik ve istikrarı sağlamamız gerektiğini biliyoruz. Bunun için tüm Libyalılara bu geçiş sürecinde geçmişi unutmayı ve biraz sabretmeyi tavsiye ediyorum. Birlikte güvenliği sağlayacağız. Ülkemizin terör ile anılmasını isteyen terör gruplarına izin vermeden çevresine güven veren bir ülke olmasını sağlayacağız. Yeni Libya'nın kuruluşunun başlangıcı olan bugün herkesten ellerindeki siyasi tutukluları serbest bırakmalarını istiyorum. Bu anlaşmanın sağlanmasına katkısı olan tüm uluslararası kurumlara ve ülkelere, ayrıca Fas'a teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Fas Dışişleri Bakanı Salahaddin Mizvar da "ölen onca vatandaştan sonra akan kanı durdurulması ve yeni Libya'nın kurulması için bu anlaşma çok önem arz ediyor. Diyalog görüşmelerinde tarafların karşılıklı olarak fedakarlıklar yapması gerekiyordu ve taraflar bu fedakarlıkları göstererek, yeni Libyanın kurulması, teröre karşı etkin mücadele edilmesi ve gelecek nesillere sağlıklı bir ülke bırakılması için bu anlaşmayı imzaladı" dedi.

Törene Türkiye'den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Libya Özel Temsilcisi Emrullah İşler, BM Libya Özel Temsilcisi Martin Kobler, Katar, İtalya, Tunus, İspanya dışişleri bakanları ve çok sayıda uluslararası yetkili katıldı.

Fas'ta meclis başkan yardımcıları tarafından imzalanan anlaşmaya rağmen Trablus'taki Milli Genel Kongre Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ve diğer bazı siyasi liderler, yasal olmadığını savundukları anlaşmayı kabul etmediklerini ifade ediyor.

Anahtar Kelimeler : Libya, Siyasi, Antlaşması, imzalandı,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV