• Diğer

Dünya

Libya'da çatışmalar durmuyor

Libya'nın ikinci büyük kenti olan Bingazi'ye düzenlenen saldırılar sonucu 7 kişi hayatını kaybetti.

Libya'da çatışmalar durmuyor

2 Kasım 2014 17:59
-A

+A

Milli Genel Kongre'ye darbe girişiminde bulunan emekli General Halife Hafter'e bağlı Onur Operasyonu Koalisyonu'na bağlı güçlerin Libya'nın ikinci büyük kenti olan Bingazi'ye düzenledikleri saldırılar sonucu 7 kişi hayatını kaybetti.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Bingazi Devlet Hastanesi'ne 2'si asker 7 ceset getirildi.

-Ölü sayısı 230'a yükseldi

Kaynaklar, kentin Karyunus bölgesinde ölen 7 kişiyle beraber 15 Ekim'den bu yana şehri saldırılara karşı koruyan Bingazi Devrimciler Şura Meclisi'ne bağlı milisler ile kenti kuşatan Hafter güçleri arasında çıkan şiddetli çatışmalarda hayatını kaybedelerin sayısının 230'a yükseldiğini belirtti. Saldırıların başladığı günden bu yana öldürülenler arasında 14 çocuk ve 9 kadın yer alıyor.

Libya'da emekli general Hafter'in, mayısta Zintan merkezli milis gruplarla ortaklaşa başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata merkezli devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus merkezi yönetimi tarafından engellenmişti.

 Ülkedeki silahlı güçler, Libya'nın batısını kontrol eden Trablus merkezli Milli Genel Kongre'nin (MGK) desteklediği Fecr-i Libya (Libya Şafağı) güçleri ile Doğu Libya'yı elinde bulunduran Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin desteklediği Hafter'e bağlı Onur Operasyonu Koalisyonu şeklinde ikiye bölünmüştü. Hafter güçleri, 15 Ekim'den bu yana Bingazi kentini ele geçirmek için şehri kuşatma altında tutuyor ve aralıklarla kent merkezine saldırılar düzenliyor.

 

Anahtar Kelimeler : Libya'da, çatışmalar, durmuyor,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV