• Diğer

Dünya

Libya: Ambargoyu kaldırmazsanız, IŞİD...

Irak Şam İslam Devleti'nin 21 Mısırlı Kıptiyi kaçırıp kafalarını kesmesi sonrası ortak operasyon düzenleyerek örgütün mevzilerini bombalayan Libya ve Mısır, daha iyi mücadele edebilmek için Libya üzerindeki 5 yıllık silah ambargosunun kaldırılmasını istedi.

Libya: Ambargoyu kaldırmazsanız, IŞİD...

19 Şubat 2015 09:46
-A

+A

IŞİD neden Libya'da eylem yapıyor?

IŞİD neden Libya'da eylem yapıyor?

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) konuşan Libya Dışişleri Bakanı Muhammed el Dayri, ambargonun kaldırılmasının hükümetinin ordu kurmasına ve 'tırmanan terörle' mücadele etmesine yardımcı olacağını savundu. Devrik lider Muammer Kaddafi'nin 2011'de linç edilmesi sonrası çıkan olaylardan bu yana Libya'ya silah ambargosu uygulanıyor.
 
ULUSLARARASI TOPLUMA 'KARARLI DURUN' ÇAĞRISI
 
Libya'nın uluslararası toplumun 'kararlı bir duruş' sergilemesi ihtiyacında olduğunu, bunun yolunun da orduyu silahlandırmaktan geçtiğini belirten El Dayri "Bize sağlanan silahlara sahip olamazsak, radikallerin ekmeğine yağ sürmüş oluruz" dedi.
 
ULUSLARARASI MÜDAHALE İSE İSTEMİYOR
 
Uluslararası toplumun hukuken ve ahlaken kendilerine bu desteği sağlamakla yükümlü olduğunu vurgulayan ve tüm Akdeniz'in tehlike altında olduğunu hatırlatan el Dayri, ülkeye askeri müdahale gibi bir talepleri de olmadığını açıkladı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, ABD'nin başını çektiği uluslararası koalisyonunun operasyonlarının Libya'yı da kapsaması için BM kararı çıkarılması çağrısında bulunmuştu.
 
MISIR'DAN DENİZ ABLUKASI TALEBİ
 
El Dayri'nin Mısırlı mevkidaşı Sameh Şükri ise Libya'da uluslararası toplumun tanıdığı Tobruk hükümetinin kontrolünde olmayan bölgelere giden silahlara da deniz ablukası uygulanmasını talep etti. 
 
‘IŞİD LİBYA ÜZERİNDEN AVRUPA'YI İŞGAL ETMEYİ PLANLIYOR'
 
Diğer taraftan İngiliz düşünce kuruluşu Quilliam, ele geçirdikleri bazı mektuplara bakılırsa IŞİD'in Libya üzerinden Avrupa'yı işgal etme planları yaptığını iddia etti. Buna göre örgüt, üyelerini kaçak göçmen kılığında jeopolitik önemi yüksek olan Libya'dan gemilerle Avrupa'ya, en başta da İtalya'nın Lampedusa adasına taşıyacak.
 
Telegraph'ın haberine göre, bir IŞİD propagandacısı yazdığı mektupların birinde "Libya'nın uzun bir sahil şeridi var ve Haçlı devletlerine bakıyor. Basit teknelerle kolaylıkla bu ülkelere ulaşabiliriz" ifadelerini kullanıyor.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV