• Diğer

Dünya

Kunduz hastanesini vurmak "Trajik hata"ymış!

ABD hava kuvvetlerinin Afganistan'da Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütüne ait bir hastaneyi vurması ile ilgili yapılan araştırmada sonuç açıklandı: "Trajik bir hataydı"

Kunduz hastanesini vurmak "Trajik hata"ymış!

25 Kasım 2015 20:03
-A

+A

Afganistan'ın Kunduz şehrinde Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF)'ye ait bir hastanenin Amerikan uçaklarınca vurulması ile ilgili araştırma raporu açıklandı." İnsan Hatası".
 
Amerikan ordusu General John Campbell tarafından bugün yapılan basın açıklamada, " Bu trajik bir hataydı. ABD askeri güçleri asla kasıtlı olarak bir hastaneyi yada korunan bölgeleri vurmaz." dedi. Olayda sorumluluğu olanların görevden uzaklaştırıldığını bildirdi.
Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz kentindeki hastaneye 3 Ekim 2015 tarihinde ABD uçaklarınca yapılan hava saldırısında 30 kişi hayatını kaybetmişti.
 
Saldırının ardından Afganistan'ın kuzeyindeki faaliyetlerini askıya alan MSF, saldırının "savaş suçu" olarak kabul edilmesi gerektiği ve hiçbir şekilde meşrulaştırılamayacağını ifade ederek, saldırıya ilişkin bağımsız ve uluslararası bir kuruluş tarafından şeffaf soruşturma başlatılması talebinde bulunmuştu.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV