• Diğer

Dünya

Keşmir Karıştı

Keşmir’de güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmada 7 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 150 kişi yaralandı.

Keşmir Karıştı

10 Temmuz 2016 10:18
-A

+A

Hindistan'ın Cammu Keşmir Bölgesi'nde Hizbul Mücahidin örgütünün üst düzey yöneticilerinden Burhan Wani'nin öldürülmesinin ardından göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 7 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 150 kişinin yaralandığı belirtildi.
 
Hindistan güvenlik birimlerinin yaptığı açıklamaya göre, sokağa çıkma yasağına karşı protesto gösterisinde bulunanlarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda göstericilerden 7'si öldü, 90'ı güvenlik görevlisi olmak üzere yaklaşık 150 kişi yaralandı. Kısa sürede Cammu Keşmir'in birçok yerine yayılan gösteriler, sokak çatışmalarına dönüştü.
 
 

 
Hindistan Güvenlik güçleri ile Hizbul Mücahidin arasında dün çıkan çatışmada örgütün üst düzey militanlarından Wani'nin öldürülmesinin ardından başlayan protestoların önüne geçmek için çeşitli önlemler alındı.
 
Olayların büyüyebileceği gerekçesiyle Hindistanlı yetkililer, yaklaşık yarım milyon Hindu'nun her yıl Keşmir'deki Şri Amarnath Tapınağı'na giderek yaptığı hac ritüelini de erteleme kararı almıştı.
 
Hindistan ve Pakistan arasında İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947 yılından bu yana tartışma konusu olan Keşmir'de 70 bin kişi şiddet olaylarında yaşamını yitirdi. Cammu Keşmir'deki direniş grupları, 1989'dan bu yana bağımsızlıklarını ilan etmek ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemde bulunuyor.

Kaynak : Haksözhaber

Anahtar Kelimeler : keşmir, burhan wani,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV