• Diğer

Dünya

Katar'ın Kahire Büyükelçiliği önünde protesto

Mısır'daki Katar Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup Mısırlı, iki ülke ilişkilerinin kesilmesi ve büyükelçinin sınır dışı edilmesi çağrısında bulundu.

Katar'ın Kahire Büyükelçiliği önünde protesto

21 Şubat 2015 20:01
-A

+A

Katar'ın Kahire Büyükelçiliği önüne çömlek kaplarla gelen Mısırlılar, Büyükelçi Seyf bin Mukaddem el-Buayneyn'in sınır dışı edilmesi çağrısında bulundu. Katar aleyhinde slogan atan protestocular, iki ülke ilişkilerinin kesilmesi ve büyükelçiliğin kapatılmasını talep etti.
 
Yanlarında getirdikleri çömlek kapları büyükelçiliğin kapısında kıran göstericiler, söz konusu eylemi Katar büyükelçisinin ayrılması gerektiğini vurgulamak için yaptıklarını kaydetti.
 
IŞİD'in geçen hafta Libya'da kaçırdığı 21 Mısırlıyı öldürdüğünü gösteren video kaydını yayınlamasının ardından 7 gün yas ilan eden Mısır, Libya'daki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlemişti.
 
Arap Birliği tarafından olayın ardından yapılan açıklamada, "Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler sözleşmelerinde garanti altına alınan haklar gereği, Mısır ile diğer üye ülkelerin kendini ve vatandaşlarını herhangi bir tehdide karşı korumasının meşru olduğu" belirtilerek, Katar'ın söz konusu hava saldırısına yönelik tutumunun ise "çekinceli" olduğu ifade edilmişti.
 
Katar, "Arap Birliği üyesi bir ülkenin, diğer üye devletin topraklarına münferit bir operasyon düzenlemeden önce birlik ülkeleriyle istişare etmesi gerektiğini" savunmuş, daha sonra Kahire'deki büyükelçisini istişare için çağırmıştı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV