• Diğer

Dünya

Kafkasyalı Muhacirlerin Yardım Feryatları

Ülkelerindeki despot uygulamalardan dolayı Türkiye'ye sığınan Kafkas Muhacirler sitemize yaptıkları özel açıklamada yaşadıkları sıkıntıları ve endişelerini dile getirdiler. Kafkaslardan gelip bize sığınan kardeşlerimizin endişe ve sitem yüklü mesajlarına hükumet yetkililerinin ne cevap vereceği merakla bekleniyor.

Kafkasyalı Muhacirlerin Yardım Feryatları

5 Nisan 2016 09:58
-A

+A

Türkiye’nin son aylarda Kafkasya’dan gelen mültecilere yönelik tutumunda dikkat çekici değişiklikler yaşanıyor. Edindiğimiz bilgilere göre Kafkas mültecilerin oturma izinlerinin iptal edildiği,  hiçbir gerekçe gösterilmeksizin sınır dışı edildiği ve yer yer tutuklama ve gözaltına alma gibi vak’alar yaşandığı iddia ediliyor. Geçtiğimiz günlerde de pek çok Kafkas muhacirin gözaltına alındığı ve bu kişilerin Rusya’ya teslim edileceği veya en iyi ihtimalle üçüncü bir ülkeye gönderileceğinden endişe ediliyor.

Bilindiği üzere Çeçenistan, inguşetya ve Dağıstan gibi ülkelerden pek çok Müslüman çeşitli sebeplerle Türkiye’yi güvenilir bir sığınak olarak görüyor ve burada kardeşçe karşılanıyor, kendilerine maddi ve manevi desteklerde bulunuluyordu.

Ancak son aylarda yaşanan gelişmeler ışığında -can güvenlikleri tehlikede olmasından dolayı Türkiye’ye sığınan- Kafkas muhacirler, Sitemize yaptıkları açıklamada Türkiyeli bazı yöneticilerin kendilerini Rusya ile pazarlık konusu yaptıklarından endişe ettiklerini ve bu nedenle büyük hayal kırıklıkları yaşadıklarını ifade ederek sitemlerini dile getirdi.

Kafkas Muhacirler sitemiz aracılığı ile yaptıkları çağrıda şunları söyledi: “Türkiye hükümetine ve kardeş Türk halkına sesleniyoruz; Halen Türkiye’de tutuklu bulunan Kafkas kardeşlerinize yardım edin. Onların Rusya’ya teslim edilmesine mani olun. Kardeşlerinizi Rus zalimlerin vicdan(sız)lığına bırakmayın. Eğer bugün bu haykırışlarımıza sessiz kalırsanız, kardeşlerinizi sahipsiz bırakırsanız korkarız ki bu durum tarihinizde kara bir leke olarak yer alacaktır. ” 

Kaynak : IslahHaber.Net

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV