Yaşam

Kadın Ve Erkek Bir Arada Karışık Halde Oturabilir Mi?

Bilindiği üzere, dinimizde prensip olarak kötülükler yasaklanmış ayrıca ön tedbir olarak kötülüğe vesile olan durum ve davranışlar da yasaklanmıştır.

Kadın Ve Erkek Bir Arada Karışık Halde Oturabilir Mi?

23 Şubat 2014 20:55
-A

+A

Bu bağlamda, müslüman kadınların evlerinden dışarı çıkmaları durumunda ya da namahrem olan erkeklerin bulunduğu ortamda başlarıyla birlikte el ve yüz hariç tüm bedenin şeffaf olmayan, vücut hatlarını belli etmeyen ve dikkat çekmeyen bir elbise ile örtünmeleri gerekli görülmüştür. Konu ile ilgili olarak Ahzab Suresinin 59. Ayetinde ; "Ey Peygamber! eşlerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına söyle: (Evden çıkarlarken) üstlerine vücutlarını iyice örten dış elbiselerini giysinler. Bu, onların iffetli bilinmelerini ve bundan dolayı incitilmemelerini daha iyi sağlar" buyrulmaktadır.
 
Bu ayetle, müslüman hanımların evlerinden çıkarken, üstlerine vücut hatlarını belli etmeyecek bir dış elbise almaları, ev kıyafeti ile sokağa çıkmamaları emredilmiştir. (Ayrıca bkz. Ahzab: 32). Bundan başka Kur'an-ı Kerim'de, inanan erkek ve kadınların gözlerini haramdan sakınmaları, ırz ve namuslarını korumaları emredilmektedir.(Nur 24/30-31).
 
Bu ayetlerden ve bunların şerhi mahiyetindeki hadislerden hareketle İslam alimleri, Müslüman kadının; oğlu, torunu, babası, dedesi, kardeşi, amcası, dayısı, kayınpederi ve damadı gibi kendisine nikahı ebediyen haram olan mahremleri dışındaki erkeklere, ziynetlerini (takılarını) ve zinet yerleri sayılan saçını, başını, boynunu, gerdanını, kollarını ve bacaklarıyla birlikte (eli yüzü hariç) tüm bedenini gösteremeyeceğini ifade etmişlerdir.
 
Malumdur ki misafirliklerde kadının dış elbisesiyle oturması çoğu kere kendisinin rahat hissetmemesine neden olabilir. Bu bakımdan kadın, hem cinsleri arasında rahat bir ev içi elbisesiyle oturmak ve sohbet etmek durumundadır. Mazeret olmaksızın karma oturmaları durumunda ise müslüman hanımlar hakkında namahrem erkeklere karşı konulmuş olan örtünme gibi kuralların ihlal edilmesi söz konusu olabilecektir. Zaten safiyetini koruyan fıtrat da bu durumdan rahatsız olur.
 
Bu bağlamda, Elmalı başta olmak üzere bir çok İslam bilgini, "...Hem O'nun hanımlarına bir ihtiyaç soracağınız vakit de perde arkasından sorun. Böyle yapmanız hem sizin kalbleriniz ve hem de onların kalbleri için daha temizdir...." (Ahzab: 53) ayetinden hareketle haremliğin farz olduğunu ifade etmişlerdir. Hz. Peygamber (s.a.v.)'in aile mahremiyetine büyük önem verdiği bilinen bir gerçektir.
 
Onun evlerinde mekanı ortadan bölen "hıdr" adı verilen perdeler bulunduğu; eve bir yabancı bir misafir geldiği zaman eşleri, onların yanında değil, bu perde ile ayrılan bölümde oturdukları kaynaklarda aktarılmaktadır. Rasulullah (a.s.)'ın, gizlice aile sırlarına muttali olmak isteyenlere karşı oldukça sert ifadeler kullandığı bilinen bir gerçektir. Buna göre yukarıdaki ayet, evlerdeki harem bölümünün var oluş sebebini de ortaya koymaktadır.
 
Hadislerde ve sahabe tatbikatında, kadınların mahremi olmayan erkeklerle bir arada bulunup görüşmesi veya kadınların cemaatle namaza iştirakleri konusunda getirilen bazı ölçü ve düzenlemelerin yanı sıra, daha sonraki dönemlerde fetihler ve nüfus hareketlerinin İslam şehirlerini daha karmaşık ve gayri mütecanis hale getirmesi Müslümanlar arasında haremlik-selamlık denilen kadın ve erkeklerin ayrı mekanlarda bir araya gelmesi usulünün yaygınlaşmasına yol açmıştır.
 
Şu kadar var ki, yeterli odaların olmaması ve herhangi bir zaruret bulunması halinde dinen gerekli örtünme kurallarına riayet ederek (kadınların dış elbiselerini giymeleri ve vakur davranmaları suretiyle) birbirlerine namahrem de olsalar erkeklerle kadınların, aynı ortamda bulunabilecekleri ifade edilmiştir. (FETVA kURULU)
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
muhsin 12 Mart 2014 18:20

" el ve yüz hariç"fetva kurulu bunu hangi delile güvenerek yazmış acaba

Cevapla
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV

Günlük Gazeteler

Oku