• Diğer

Dünya

İsrail Gazze'de avlanma menzilini 6 mile çekti

İşgal yönetimi Gazzeli balıkçıların avlanma menzilini yeniden 6 mile indirdi.

İsrail Gazze'de avlanma menzilini 6 mile çekti

26 Haziran 2016 14:37
-A

+A

İsrail işgal yönetiminin bu sabah itibarıyla Gazze Şeridi'nde, balıkçıların avlanma menzilini 9 milden 6 mile indirdiği belirtildi.

Gazze Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş, İsrail'in bugün balıkçıların avlanmak için 6 milin dışına çıkmasına izin vermediğini söyledi.
Ayaş, Filistin Sivil İletişim Heyeti'nin de resmi olarak avlanma menzilinin 9 milden 6 mile çekildiğini bildirdiğini ifade etti.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Antlaşması'na göre, Filistinliler, herhangi bir İsrail müdahalesine maruz kalmadan Gazze Şeridi'nden 20 mil açığa kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip. Ancak, işgal yönetimi Filistinli balıkçıların bu hakkına engel oluyor.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı saldırıların ardından İsrail ile Filistinli direniş grupları arasında 26 Ağustos 2014'te varılan ateşkes antlaşması uyarınca, avlanma sınırı 6 mil olarak belirlenmişti. İsrail, 3 Nisan'da Gazzeli balıkçıların avlanma menzilinin 6 milden 9 mile yükseltilmesine izin vermişti.

İşgal yönetimi 5 Haziran'da avlanma menzilini 6 mile çekeceğini duyurmuş ancak bu kararı uygulamayı 2 defa ertelemişti.

Kaynak : Dünya Bülteni

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV