• Diğer

Dünya

IŞİD, Paris Saldırganlarının Son Sözlerini Yayınladı

IŞİD, Paris saldırılarını düzenleyen saldırganlara ait olduğunu iddia ettiği ve daha önce katıldığı infazları gösteren bir video paylaştı. Videoda özellikle İngiltere Başbakanı Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande hedef gösteriliyor.

IŞİD, Paris Saldırganlarının Son Sözlerini Yayınladı

25 Ocak 2016 10:31
-A

+A

Fransa’nın başkenti Paris’te 13 Kasım’da 130 kişinin ölümüne yol açan saldırganları propaganda dergisi Dabıq’ın geçen ayki sayısında ‘tanıtan’ IŞİD, bu kez de benzer işlevdeki 17 dakikalık bir video yayınladı. Videoda ‘başroldeki’ 4 Belçikalı, 3 Fransız ve 2 Iraklı mensubunun Paris’ten önce düzenledikleri saldırılar gösteriliyor ve AB ülkelerinin liderlerine savurdukları tehdit mesajlarına yer veriliyor.
 

Video, IŞİD üyelerinin ‘son sözleriyle’ başlıyor. Kafa keserek ve kurşuna dizerek yapılan infazlardan kesitler sunulan videoda, özellikle Bilal Hadfi ve Ömer İsmail Mostefai (videoda Ebu Reyyan el Faransi olarak anılıyor) dikkat çekiyor. Videoda saldırıların ‘beyni’ olarak nitelenen ve Saint Denis banliyösündeki operasyonda öldürülen Abdülhamid Abaaoud’un da sesi kullanılıyor.  Diğer taraftan Fransız ve Arapça altyazılı video, tehdit mesajlarının yanı sıra Paris saldırılarına ilişkin haber ve görüntülerden kesitler de içeriyor.
 
​Öte yandan videoda Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı operasyonlar düzenleyen ülkelere de mesaj veriliyor. Özellikle İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, alınlarının ortasına nişan alınmış şekilde gösteriliyor.
 
Bu arada Fransız ve İngiliz yetkililer video hakkında yorum yapmadı.
 
Saldırılarla ilgili olarak 2 kişi (Salah Abdeslam ve Muhammed Abrini) hâlâ aranıyor.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV