• Diğer

Dünya

İran'da idam edilen 3 kişi halk tarafından kurtarılıyor (Video)

Son zamanlarda suçsuz kişilere yönelik idam kararlarıyla adından sıkça söz ettiren İran'da ilginç bir olay yaşandı.

İran'da idam edilen 3 kişi halk tarafından kurtarılıyor (Video)

10 Ağustos 2016 13:04
-A

+Aİran yine idam haberleriyle gündemde.

Ortadoğu'da Şii yayılmacılığı üzerinden birçok batılı ülkelerle işbirliği yaparak yüzbinlerce Müslümanın hayatını kaybetmesinde büyük bir pay sahibi olan İran'da halk idam edilen 3 kişiyi ölecekken iptan kurtardı.

Sosyal medyada yayınlann görüntülerde idam edilen 3 kişinin bulunduğu yere aniden öfkeli halkın hücüm ettiği, bölgede bulunan araçları taşladıktan sonra idam ipinde sallanan 3 kişiyi ellerinde bulunan bıçaklarla iplerini keserek kurtarmaya çalıştığı görülüyor.

İran'da yaşanan söz konusu olayın ne zaman ve İran'ın hangi bölgesinde çekildiği belirtilmezken idamdan kurtarılan kişilerin akıbeti hakkında da bir bilgi verilmiyor.

Öte yandan İran İnsan Haklı Ulusal Konseyi tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, İran'ın başkenti Tahran'ın kuzeyindeki Kerec kentinde Rajai Shahr cezaevinde tutuklu bulunan Müslümanlardan 28'inin idam edildiği rapor edildi.


Sunni Prison İran (İran Sünni Cezaevi) siteside, Cezaevinde isyanın başladığı ve bazı makumların açlık grevine girdiği bildirilirken diğer taraftanda gardiyanlkarın mahkumnlara ağır sözler sarfedip işkenceye başladığını açıklamıştı.
İran'ın Guantanamo'su olarak bilinen cezaevi Amerika'nın El Kaide şüphelilerini tutuklayıp Müslüman esirlere ağır işkence yöntemleri uygulandığı ve adil yargılanmadan mahrum bırakılan Guantanamo askeri cezaevindeki muameleyi hatırlattı. 

İran'da Sünni oldukları gerekçesiyle ağır işkencelere maruz kalan yada keyfi suçlamalarla cezaevine atılanların sayısı gün geçtikçe artıyor.
 
Şii mezhebine bağlı İran hükümeti,  bölgede ciddi anlamda yükselen Sünniliğin önünü kesmek için akıl almaz uygulamalar deniyor.
 
Sunniprisonersiran sitesinde hergün yayınlanan haberlerde, İran'da yaşayan Sünni mezhebine bağlı Din adamı, öğrenci, Aktivist gibi kişilerin, İran hükümeti tarafından "Allah'a karşı düşmanlık ve Ulusal güvenliğe karşı hareket" isnat edilmesiyle gözaltına alındığı, ağır işkenceler sonrası tutuklandığı yada idam edildiğine dair haberler yer alıyor.

Ayrıca aynı İran 2010 yılından bu yana ülkesi İran’da tutuklu bulunan nükleer fizikçi Şahram Amiri'yi de geçen gün idam etmişti.

Kaynak : IslahHaber.Net

Anahtar Kelimeler : iran haberleri, idam,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV