• Diğer

Dünya

İran'da ibadet maksadıyla sahabeye lanet

İran DMTK Başkanı Rafsancani, "Şiiler arasında Peygamberimizin sahabesine lanet ediliyor olması IŞİD gibi yapıların ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır" dedi.

İran'da ibadet maksadıyla sahabeye lanet

11 Ocak 2016 16:34
-A

+A

İran Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi (DMTK) Başkanı Haşimi Rafsancani, Şiiler ve Sünniler arasındaki sorunları değerlendirdi. Rafsancani Şii dünyaya yönelik öz eleştiride bulunarak "Şiiler arasında Peygamberimizin sahabesine lanet ediliyor olması IŞİD gibi yapıların ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır" dedi.

İran'ın resmi ajansı IRNA'da yer alan habere göre Rafsancani, İran Gençlik ve Spor Bakanlığı heyetinin ziyareti esnasında yaptığı açıklamada Şii-Sünni ihtilafı ile IŞİD ve El-Kaide gibi örgütlerin ortaya çıkmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rafsancani, "İkinci halife Ömer ve sahabeye lanet eden törenler düzenlemek, Müslümanların arasında ihtilaf ve ayrılıklara sebep oldu. El-Kaide, IŞİD ve Taliban gibi tepkisel örgütlere zemin hazırladı." ifadelerini kullandı.

Rafsancani, İran'da düzenlenen Hz. Muhammed'in kızı Hz. Fatma'nın ölüm yıldönümü törenlerinde okunan şiirlerde Hz. Muhammed'in sahabesine hakaret ifadeleri içermesine işaret etti.

Kur'an-ı Kerim'in "Birbirinizle çekişmeyin. Yoksa gücünüz gider" (Enfal Suresi 46.) ayetine işaret eden Rafsancani öz eleştiride bulunarak, "Biz Şiiler bu uyarıyı görmezden gelerek, İkinci Halife Ömer başta olmak üzere sahabeye lanetle Şii-Sünni ihtilaflarını arttırdık. Hatta bazıları bu törenleri ibadet maksadıyla yerine getirir oldu" şeklinde konuştu. 

"İşlenen bu büyük günahlar, İslam ümmetinin ayrılığa düşmesine neden oluyor. Öyle ki, 60 ülke ve yaklaşık 1 milyar 700 milyon nüfusuyla Müslümanlar, dünyanın en büyük gücü olması gerekirken, ihtilaflar sebebiyle başka ülkeler karşısında zillete duçar oldular".

Şii ekolü, Hz. Ali'nin Allah tarafından Hz. Muhammed'den sonra halifeliğe atandığına, ancak Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer'in iktidarı gasp ettiğine inanıyor.

Şii tarihçiler ayrıca Hz. Ömer'in Hz. Fatma'yı öldürdüğüne dair iddiaları savunuyor. Lübnanlı Ayetullahuzma Muhammed Hüseyin Fadlullah gibi Şii otoriteler bu iddiayı reddetseler de halk arasında yaygın olan bu iddia sebebiyle her yıl düzenlenen Hz. Fatma'yı anma etkinliklerinde Hz. Ömer'e ve diğer sahabelere yönelik hakaret içerikli şiirler okunuyor.

İranlı din ve devlet adamı Haşimi Rafsancani, 1989-1997 arasında Cumhurbaşkanlığı yaptı. Rafsancani, devletin resmi politika ve stratejilerini belirlemekle görevli DMTK'nın Başkanlık görevini yürütüyor
10.11.2014 tarihli haber
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV