• Diğer

Dünya

İran'da "ABD'ye ölüm" yazıları siliniyor

ABD ile İran arasındaki değişim rüzgârları Tahran sokaklarındaki duvar yazılarına da yansıdı.

İran'da "ABD'ye ölüm" yazıları siliniyor

4 Eylül 2015 14:09
-A

+A

Uzun müzakereler sonucu 14 Temmuz'da İran ve P5+1 ülkeleri arasında sağlanan nükleer uzlaşmayla birlikte, Tahran'da esen yenilik rüzgarları sokaklardaki grafitileri de etkiledi. Başkent sokaklarındaki ABD ve Batı karşıtı sloganlar yavaş yavaş silinmeye başladı. Tahran'daki eski ABD Büyükelçiliği'nin duvarındaki "Amerika'ya Ölüm" yazısı da silinen grafitiler arasında yer aldı. Duvar yazılarının silinmesinin ABD ile İran arasındaki gerginliklerin azalmasına işaret olabileceği aktarılıyor. Ancak İran basınına göre nükleer anlaşmaya karşı bazı muhafazakar öğrenci grupları silinen grafitiler yerine yenilerini yazıyor. 
 
İNGİLTERE KARŞITI YAZILAR DA VAR 
 
Tahran'daki eski ABD Büyükelçiliği binasının çevresinde halen birçok ABD karşıtı duvar yazısının durduğu söyleniyor. 36 yıl önce İranlı öğrenciler tarafından işgal edilen ve 71 ABD vatandaşının rehin alındığı olaylara sahne olan elçilik, 444 gün süren rehine krizinin ardından kapatılmıştı. Öğrenciler, sivil toplum kuruluşları, yabancı gazeteciler gibi özel grupların ziyaret edebildiği eski elçilik binasında şimdilerde ise ABD'li yetkililerin kullandıkları iletişim cihazları ve çeşitli eşyalar sergileniyor. İran'daki Batı karşıtı duvar yazıları iki hafta önce de İngiltere ile İran arasında krize neden olmuştu. İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği'ni 4 yıl aradan sonra yeniden açtığı etkinlikte elçilik içindeki Kraliçe Elizabeth portrelerinin üstünde yazan "İngiltere'ye ölüm" sloganlarının hala silinmediği görülmüştü. 
 
İRAN İLK KEZ SÜNNİ BÜYÜKELÇİ ATADI
 
İran'da reformist Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile birlikte başlayan açılımlar devam ediyor. 1979 devriminden sonra ilk kez bir kadın büyükelçinin atanmasıyla gündeme gelen ülkede şimdi de ilk kez bir Sünni büyükelçi atanıyor. Sünni ve Kürt olan Salih Edibi'nin Vietnam ve Kamboçya Büyükelçisi olarak atandığı açıklandı. Sünni bir adayın İran Büyükelçisi olarak seçilmesi, İran'daki Kürdistan eyaleti halkına verilen vaatlerin yerine gelmesi olarak yorumlandı.
 
ANLAŞMA KONGRE'YE TAKILMAYACAK
 
ABD Başkanı Barack Obama, İran nükleer anlaşması için Kongre'de gerekli desteği sağladı. Demokrat Parti Maryland Senatörü Barbara Mikulski'nin anlaşmaya destek verdiğini açıklamasıyla, anlaşmayı destekleyen senatörlerin sayısı 34'e ulaştı. Cumhuriyetçilerin Obama'nın olası vetosunu aşma şansı kalmadı. Obama, anlaşmayı reddeden bir tasarının Kongre'den geçmesi halinde bunu veto edeceğini söylemişti.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
İrani Serdar 4 Eylül 2015 20:52

İran ve onun ırkçı-mezhepçi lideri Hameney Irakta, Suriye,Yemen,Bahreyn ve Lübnandaki katliamlardan sorumludur.Aslında Ortadoğudaki fitnenin,kargaşanın ve kaosun baş aktörü İrandır.Türkiyeyi niye saymadık? Evet eldeki kesin verilere göre değilde şimdi, yıllardan beri PKK terör çetesini besleyen,yönlendiren ve Türkiye üzerine salan da yine İrandır. Ey müslümanlar; İran rejiminin Kahrolsun Amerika ve İsrail şeklindeki sloganları sakın sizi aldatmasın! Humeyniyi Fransanın uçağıyla Tahrana gönderip iş başına getiren CİA,MOSSAD ve Batı ülkeleri idi.Şimdi,Ortadoğuda İsrail,Batının ve ABD'nin aziz dostu ve müttefiki İrandır.İran kadar Siyonizm ile Emperyalizme daha çok hizmet eden başka bir ülke yok ki?

Cevapla
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV