• Diğer

Dünya

Husilerle HDG arasında çatışma

Eş-Şerice bölgesinde Husiler ile HDG arasında çıkan çatışmalarda 16 kişi öldü, 35 kişi yaralandı

Husilerle HDG arasında çatışma

27 Kasım 2015 18:56
-A

+A

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, Özel Askeri Komite'den yönetim yanlısı Halk Direnişi Güçleri'nin (HDG) Yemen Ulusal Ordusu'na entegre edilmesini talep ettiği bildirildi.
 
Yemen Haber Ajansı SABA'nın haberine göre Hadi, HDG'nin Yemen Ulusal Ordusu'na entegre edilmesi ile bu konuda şart ve kuralların belirlenmesi için kabul merkezlerinin açılmasını istedi. Hadi, "HDG'nın askere entegre edilmesinden hedefimiz, düzenli bir askeri eğitim ve mali olarak da askeri personel gibi hak ettikleri istihkakı alabilmeleri içindir" ifadelerini kullandı.
 
Öte yandan, Lahic iline bağlı Eş-Şerice bölgesinde Ensarullah Hareketi (Husiler) ile HDG arasındaki çatışmalarda 16 kişinin öldüğü, 35 kişinin yaralandığı belirtildi.
 
Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, direniş güçleri ile Husiler arasında Eş-Şerice bölgesinde çıkan çatışmalarda HDG'den 2 kişi öldü, 8 kişi yaralandı, Husilerden ise 14 kişi yaşamını yitirdi, 27 kişi yaralandı.
 
Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de, koalisyon güçleri mart ayında, yönetime bağlı birliklerle çatışan Husilerin ilerleyişini durdurmak için operasyon başlatmıştı.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV