• Diğer

Dünya

Hizbullah - İsrail çatışması başladı

İsrail’in 18 Ocak’ta Suriye’de bir İranlı generali öldürdüğü saldırıyla başlayan çatışmalar Lübnan sınırında savaşa dönüştü.

Hizbullah - İsrail çatışması başladı

29 Ocak 2015 14:08
-A

+A

 
Tel Aviv Hizbullah’ın füze saldırısında 2 askerinin öldüğünü yedisinin yaralandığını açıkladı. El Meyadin televizyonu ise 15 İsrail askerinin öldüğünü 9 tankın tahrip edildiğini duyurdu. İsrail savaş uçakları ve tankları 26 farklı noktaya saldırırken Netanyahu, Lübnan’ın güneyini Gazze’ye çevirecekleri tehdidinde bulundu. Bir BM Barış Gücü askerinin de öldüğü çatışmalar nedeniyle Lübnan tarafındaki okullar tatil edildi ve bölgedeki Suriyeli mülteciler tahliyeye başlandı.
 
İsrail’in Suriye’nin Golan Tepeleri’ndeki Kuneytra’da Hizbullah konvoyuna 18 Ocak’ta düzenlediği ve bir İranlı generali öldürdüğü saldırılar sonrası başlayan karşılıklı çatışmalar savaşa dönüştü. Lübnan’daki Hizbullah örgütü, saldırıya misilleme olarak İsrail işgali altındaki Şebaa Çiftlikleri’ndeki İsrail birliklerine dün saat 11.35’te tanksavar füzesiyle saldırdı. Hizbullah yaptığı ilk açıklamada, “Kuneytra Şehitleri Tugayı’nın gerçekleştirdiği saldırıda düşman İsrail’in askerleri öldürüldü, onlarcası da yaralandı” denildi. 
 
BİR İSRAİL ASKERİ REHİN
 
İsrail ordusu, saldırıda ölen askerlerin sayısını 2 olarak duyurdu. Ölen askerlerden birinin binbaşı rütbesinde olduğu iddia edildi. Lübnan’ın El Meyadin televizyonu ise 15 İsrail askerinin öldüğünü 29’unun yaralandığını duyururken Hizbullah’ın El Menar televizyonu ise 9 İsrail tankının tahrip edildiğini açıkladı. Lübnan resmi haber ajansı NNA da saldırı sonrası bir İsrail askerinin rehin alındığını kaydetti. 
 
İSPANYOL ASKER ÖLDÜ
 
Hizbullah’ın saldırısından sonra teyakkuza geçen İsrail ordusu güney Lübnan’daki çeşitli sınır noktalarına savaş uçakları ve tanklarla ağır topçu saldırısı başlattı. Lübnan kaynakları en az otuz top ateşi gerçekleştiğini teyid etti. İsrail’in saldırılarında, BM Barış Gücü’nde (UNIFIL) görevli bir İspanyol askeri de öldü. 
 
İsrail’in Kanal 10 TV'si, Lübnan'a kara harekatı hazırlığına başlayan ordunun, bölgede yaşanan gelişmelerin ardından kuzeydeki Hayfa ve Rosh Pinna havalimanlarını güvenlik gerekçesiyle kapattığını bildirdi. Çatışmaların yoğunlaşması üzerine Lübnan tarafındaki okullar tatil edilirken bölgedeki Suriyeli mülteciler ise tahliyeye başlandı.
 
KUNEYTRA'DA İRANLI GENERAL ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ
 
Son çatışmalar, İsrail’in 18 Ocak’ta  Golan Tepeleri’ndeki Kuneytra kentinde devriye gezen Hizbullah’a ait konvoya saldırı düzenlemesi ile tetiklendi. Saldırıda, üst düzey komutanlar da dahil 6 örgüt üyesi öldürülmüştü. Ölenler arasında İran’ın Suriye’deki saha komutanı Ebu Ali Tabatabi, 2008’de öldürülen üst düzey Hizbullah komutanı İmad Mugniye’nin oğlu Cihad Mugniye’nin yanı sıra İran Devrim Muhafızları Komutanı General Muhammed Allahhadi de vardı. 
 
TAHRAN İŞARET ETTİ HİZBULLAH VURDU
 
İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullah, saldırından bir gün önce konuştuğu IRNA ajansına Golan’daki saldırıdan sonra “Siyonist rejime yaptıklarının neticesine katlanmaları” gerektiği mesajını Amerikalılar aracılığıyla İsrail’e ilettiklerini belirtmişti. 
 
NETANYAHU'DAN TEHDİT: GAZZE'Yİ HATIRLAYIN
 
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, çatışmalar üzerine Sderot ziyaretini kısa keserek Tel-Aviv’e hareket etti. Lübnan sınırındaki çatışmalara ilişkin, “Şu anda İsrail ordusu, kuzeydeki saldırılara yanıt vermektedir. Bize kuzey sınırımızda kafa tutanlara, Gazze’de olanları hatırlatmak isterim. Hamas, var olduğu günden bu yana en büyük kaybını yaşamıştı. Şimdi de ordumuz her cephede savaşmaya hazırdır” ifadelerini kullandı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV