• Diğer

Dünya

Hindistan Yarımadası El Kaidesi ilk büyük eylem

Hindistan Yarımadası El Kaidesi ilk büyük eylemini gerçekleştirdi.

Hindistan Yarımadası El Kaidesi ilk büyük eylem

4 Eylül 2015 14:01
-A

+A

El Kaide lideri Eymen ez Zevahiri'nin 2014 yılında kurulduğunu duyurduğu Hindistan Yarımadası El Kaidesi, Pakistan'da bir hapishaneye operasyon düzenledi. El Kaide, Pakistan'da bulunan Khan Merkez Cezaevi'ne düzenledikleri saldırıda 283 mahkumun "kurtarıldığını" duyurdu. 
 
Eymen Zevahiri'nin yapmış olduğu "Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Myanmar'daki mücahitleri tek çatı altında topladık" açıklamasından sonra bölgede saldırılar düzenleyen El Kaide, medya organı As-Sahab Media aracılığıyla bir video yayınladı. Yayınlanan görüntülerde konuşan El Kaide yetkilileri, Pakistan'da bulunan Khan Merkez Cezaevi'ne yönelik düzenlenen saldırının nasıl gerçekleştirildiğini görsel sunumlarla anlattı. 
 
El Kaide lideri Eymen Zevahiri geçen sene bir video yayınlayarak, Hindistan El Kaidesi'ni kurduklarını açıklamış ve, “Bu oluşum bugün kurulmadı. İki yılı aşkın bir süredir devam eden, Hindistan Alt Kıtası’ndaki mücahitleri tek bir çatı altında toplamaya yönelik kutsal çabalarımızın meyvesini aldık” demişti. “Suni sınırları kaldıracağız” diyen Zevahiri, Myanmar, Bangladeş ve Hindistan’daki Müslümanların adaletsizlik ve baskıdan kurtulmaları için de mücadele edeceklerini açıklamıştı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV