• Diğer

Dünya

Hindistan'da tutukluların yüzde 20'si Müslüman

Hindistan'da tutukluların yüzde 20'si nüfusun yüzde 13,4'ünü oluşturan Müslüman... Müslüman tutukluların büyük çoğunluğunun beraat etmesi ise önyargıyı gözler önüne seriyor...

Hindistan'da tutukluların yüzde 20'si Müslüman

25 Kasım 2014 13:34
-A

+A

Hindistan'da cezaevlerindeki tutuklu ve mahkumların yüzde 20'si Müslümanlardan; yüzde 50'den fazlası ise ülke nüfusunun yüzde 39'una tekabül eden üç gruptan yani Müslümanlar, Dalitler ve azınlıklardan oluşuyor.
 
Hindistan'da Müslümanlar genel nüfusun yüzde 13,4'ünü oluşturuyor. Hapishanelerdeki tutuklu ve mahkumların ise yüzde 20'si Müslüman. Müslüman tutukluların büyük çoğunluğunu beraat etmesi ise Hindistan'da Müslümanlara karşı önyargının büyüklüğünü gösteriyor.
 
Hindistan'daki kast sistemi içerisinde en alt sırada bulunan ve kirli işleri yaptıkları için dokunulmaması gereken insanlar olarak anılan Dalitler ise ülke nüfusu içerisinde yüzde 16,6'lık bir oranı oluşturuyor. Hapishanelerdeki mahkumların ise yüzde 22'si bu gruptan oluşuyor.
 
Hint nüfusu içerisinde yüzde 8,6'lık bir orana sahip azınlık grupları ise en fazla tutuklanan üçüncü grup oldu. Hapishanelerdeki tutuklu ve mahkumların yüzde 11'i bu gruptan...
 
Hindistan'da adli vakalarda bu gruplara karşı bir önyargı olduğu ve taraflardan birinin bu gruplardan olması halinde hemen tutuklandığı belirtiliyor.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV