• Diğer

Dünya

Hindistan'da 105 bin kişi yerinden oldu

Hindistan'da Bodo militanlarının saldırıları nedeniyle 3 günde 105 bin kişi bölgeyi terk ettiği, 81 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Hindistan'da 105 bin kişi yerinden oldu

29 Aralık 2014 10:57
-A

+A

YENİ DELHİ (AA) - Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde geçen hafta Bodo militanlarının saldırılarında üç günde 100 binden fazla kişinin yerlerinden olduğu, en az 81 kişinin öldüğü bildirildi.

Polis, ordu mensupları ve paramiliter güçlerin konuşlandırıldığı eyalette son 48 saatte herhangi bir şiddet olayının yaşanmadığını, geçen hafta Bodo militanlarının saldırılarından 105 bin kişinin evlerini terk ettiğini açıkladı.

Evlerinden kaçanların, polis ve askerin korumasındaki kamplarda ve okullarda kaldığı, saldırılarda ölenlerin sayısının en az 81 olduğu belirtildi. 

Bodo Ulusal Demokratik Cephesi militanları, Assam eyaletinde bağımsızlıklarını ilan etmek için yıllardır silahlı mücadele yürütüyor. Etnik kimlikleri, kültürleri ve dillerinin tehdit altında olduğunu ileri süren Bodolar, kendilerini korumanın tek yolunun özerk yönetim olduğunu savunuyor. Çay üretimi ile ünlü Assam eyaletinin yabancıların akınına uğradığından şikayet eden Bodo etnik grubunun halihazırda özerk bölgesel bir konseyi bulunuyor. 

Bodo militanlarının mayıs ayında Kokrajhar ve Baksa bölgelerinde düzenlediği saldırılarda çoğu Müslüman 32 kişi yaşamını yitirmişti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV