• Diğer

Dünya

Hasanov'un ölümü Azerbaycan'ı karıştırdı

Karabağ Gazisi Zaur Hasanov'un ülkedeki uygulamaları protesto için kendini yakması ardından ölümü üzerine ülkede protestolar yapılmaya başladı

Hasanov'un ölümü Azerbaycan'ı karıştırdı

29 Aralık 2013 22:18
-A

+A

Azerbaycan Sendika Birlikleri Konfederasyonuna bağlı Kurort A.Ş.’nin Şıh Sanatoryumuna ait alanda Zaur Hasanov’un bir süre işlettiği dükkân, gerekli izinleri bulunmadığı gerekçesiyle mahkeme kararıyla yıktırılmıştı.
 
Hasanov’un kendini yakarak intihar etme girişiminin ardından Azerbaycan Ceza Kanunu’nun 125. maddesi (İntihar Noktasına Getirme) gereğince kamu davası açılarak soruşturma başlatılmıştı.

Ortadoğu'daki ayaklanmaların Tunus'ta kendini yakan gencin bu eylemiyle başlaması, Azerbaycan'da da benzer bir hareketliliği tetikledi.
Özellikle Karabağ Savaşı mağdurlarının daha da yoksulluk içinde bulunduğu ülkede Hasanov'un ölümü yeni olayların habercisi olabilir.
Karabağ gazisi Zaur Hesenovun ölümünün ardından Kafkasya’nın en zengin, en stratejik ülkelerinden Azerbaycan karıştı.

Cumhurbaşkanı Aliyev'in Hasanov'un tüm tedavi masraflarını üstlenmesine rağmen ölümü, ülkedeki muhalifleri harekete geçirdi.
Azerbaycanlı muhalifler sosyal medya aracılığıyla bir mektup yayınladılar.

Mektupta şu ifadelere yer verildi:

"Zaur Hesenov, hayata veda etti ; ey H. Zaur; sen kendinle beraber bizim de vatana olan sevgimizi yakıyorsun. Ölümünle aslında ölü gibi yaşayan diri insanlara ders veriyorsun. Tüm bu olanların yanında da iyi yöneticilerden, hukuktan, adaletten, demokrasiden, Müslüman ülke olmaktan bahsediliyor ya da öyle lanse ediliyor. Allah aşkına sizlere soruyorum;  bir milyon gaçkını (göçmeni) olan bir milletin yöneticileri; Dünyanın en zengin, en kibirli insanları olabilir mi?

Petrol ülkesinde, gaz ülkesinde insanlar geçim sıkıntısı yaşar mı? En büyük davamız Karabağ’dır diyen ülke yöneticileri Karabağ gazisini açlığa, hukuksuzluğa ve adaletsizliğe terk etmek suretiyle onu kendisini yakmaya vadar (mecbur etmek) eder mi ? Petrol ülkesinin yüz binlerce vatandaşı kendisine hiç bir iş ve sigorta hakkı verilmeyen başka ülkelerde kaçak bir şekilde en zor ve meşakkatli işlerde aylık 300 dolara çalışır mı? Topraklarının %20’si işgal altında olan bir ülkenin idarecileri kendi halkının hakkını, hukukunu, gelirini gasp eder mi? Bir Hukuk devletinde Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın, Bakanların ve üst düzey bürokratların sadece ölünce mi görevleri sona erer?

Hukuk devletinde polis, istihbarat teşkilatı, Bakan, Milletvekili ve onların birinci dereceden akrabaları Hâkimleri telefonla arayarak emir ve talimat verebilir mi?

Hukuk devletinde bütün görsel medya; sistemin hamiliğini avukatlığını yapar mı, tek işi ve görevi sistemi met etmek mi olur?
Sahi demokratik bir ülkede muhalif görüşlere yaşam hakkı tanınmaz mı?"
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV